FED Rüzgarı Piyasalarda Esmeye Devam Ediyor

FED Rüzgarı Piyasalarda Esmeye Devam Ediyor

ABD Merkez Bankası’nın sınırsız rüzgarı ile tarihe adını yazdırarak küresel pay piyasaları için yükseliş gösterdi.

Merkez Bankası geçen günlerde sınırsız tahvil programını açıkladı. Dün ise program sonrası borsalar dün tarihi bir yükseliş gösterirken, dolar ise diğer para birimleri karşısında değer kaybetti.

Yüzde 5 artış ile 1.627 dolara kadar çıkan altının ons, Brent petrolün varil başı fiyatı da 27 ve 29 dolar arası bantta dengelendi. 

Bütün bu gelişmeler göz önüne alındığında, yeni tip korona virüs salgını yüzünden alınan önlemler kapsamında tartışmalar devam etmekte.  Salgın nedeniyle ABD’de işsizlik için yardım başvuruları hızla artış gösterdi.  Bazı eyaletlerde işsizlik kurumlarının telefonlarında kitlenme yaşanırken, başvuru merkezlerindeki internet sitesi de çöktü. 

Avrupa’da ise yeni tip virüs salgınıyla ilgili korkular devletin almış olduğu sert önlemler devam ederken, İtalya’da yeni vakaların yavaşlamaya gitmesi, Merkez Bankası rüzgarı ile hızlı bir yükseliş gösterir. 

Küresel riske bağlı olan yükseliş, tarihin en kötü seviyelerini işaret etmiştir. Açıklamalara göre ise, hem hizmet hem de imalat sektörlerini içeren Avro Bölgesi’nde mart ayında 51,6 oranından 31,4’e kadar geriledi. 

Dün ise Fransa CAC 40 endeksi yüzde 8,39 iken, Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 10,98 oldu. İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 9,05 değer kazanırken, İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 8.93 oldu.

Bugün ise küresel risk artışını Asya borsalarındaki hızlı yükseliş etkiledi. Kapanış yakın olarak Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 1,8, Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 7’dir. Güney Kore’de Kospi endeksi ise yüzde 4,1 artışla kaydedildi.


HABER ETİKETLERİ fed

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama