Gelişmekte Olan Ülkelerin Borsadaki Yatırımlarından Rekor Çıkış

Gelişmekte Olan Ülkelerin Borsadaki Yatırımlarından Rekor Çıkış

Şu son dönemlerde gelişmekte olan ülkelerin borsalarındaki yatırım fonlarında rekor çıkışlar gözlemlenmekte.

Kurulduğun günden bu yana kadar devamlı bir para akışı içerisinde olan ve gelişmekte olan tüm hisse senetlerine yatırım yapan Borsa yatırım fonları, şu son dönemlere ilişkin bazı çıkışlar gözlemlendi.

Kuruluş yılı olan 2012 yılından bu zamana kadar düzenli olarak varlık büyüklüğünü arttıran ve 64.2 Milyar Dolar civarında yükselişe geçen EFT, geçen hafta Perşembe günü 663 Milyon Dolar’a yakın rekor seviyede bir para çıkışı yakaladı.

Ani şekilde duruşların fiyatlandırılmaya gidildiği piyasalarda bu Çarşamba IMF, gelişmekte olan büyüme tahminleri yapmıştı ve haberimizde yayımlamıştık.  Revize edilen tahmin ise yüzde 4.4 civarından yüzde eksi 1 olmuştu. MSCI Gelişmekte olan ülkeler için endeks ise 2020 Ocak ayından bu zaman kadar yüzde 20,6 değer kaybı yaşadı.

Yatırımcılar gelişen sayıdaki piyasa hisse senedi ve tahvil oranlarına yatırım yapan EFT’lerden geride bıraktığımız hafta sekiz kez çıkış gerçekleştirdi. En fazla çıkışı ise Çin’de Hong Kong 61.6 milyon dolar ile gerçekleştirdi.

9 Nisan itibari ile sona ermiş haftada ABD’ de işlem görmüş gelişen EFT’lerinden 132 milyon dolarlık bir çıkış yapmıştı. Fonlarda biriken bu yıl ki toplam çıkış ise 9.18 milyon doları buldu.

 


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama