Güneydoğu’dan İlk 3 Ayda 2,1 Milyar Dolar İhracat

Güneydoğu’dan İlk 3 Ayda 2,1 Milyar Dolar İhracat

Yılın ilk üç ayında 2 milyar 114 milyon 628 bin dolarlık ihracatın olduğunu söyleyen Güneydoğu İhracatçı Birlikleri Başkanı kamuoyuna açıklamalar da bulundu.

Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci Kileci, yazılı olarak yapmış olduğu açıklamasında yeni tip korona virüs salgını sebebiyle dünya genelinde ihracatta kayda değer daralma yaşandığını ifadelerinde kullandı. 

Güneydoğu bölgesinin ihracatının da 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 2,1’e kadar azaldığını belirterek, 2020 yılının ilk zamanlarından üç aylık süre içerisinde Güneydoğu bölgesinde 2 milyar 114 milyon 628 bin dolar değerinde bir ihracat gerçekleştiğini açıklamalarına ekledi. 

İlk olarak yüzde 41,2 pay ile Orta Doğu ülkeleri bölgede ihracat faaliyetlerinde görünürken, ikici olarak ise yüzde 18,8 pay ile AB ülkeleri ve son olarak yüzde 16,4 pay ile ise Afrika ülkeleri ihracat sektöründe yerini almaktadır. Ayrıca Kileci, ülkeler içerisinde en fazla Irak, Suudi Arabistan, İngiltere, İtalya, İsrail, ABD ve Mısır’a ürünlerin çok satıldığını anlattı.

Kileci, aynı zamanda ise en çok rağbet gören ürünlerin ise pastacılık malzemeleri, değirmen ürünleri, iplikler, makine halıları, ağaç orman ürünleri ve ayakkabılar olduğunu bu ülkelerin en çok bu ürünleri tedarik ettiğini sözlerine ekledi. 

 


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama