Her 3 Alışverişin 1’i İnternetten Yapıldı

Her 3 Alışverişin 1’i İnternetten Yapıldı

Koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler çerçevesinden alışveriş alışkanlıklarımızda ciddi değişikler yaşanadı. Tüketim harcamaları 1 Mayıs haftası Nisan ayının son haftasına göre yüzde 18 artarken her 3 alışverişin 1’i internet üzerinden gerçekleşti.

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı kısa adıyla TEPAV "COVID-19'un Tüketici Harcamalarına Etkisi" hakkında yaptığı araştırmaların altıncısını yayımladı. Buna göre Mayıs ayının ilk haftasında 15.3 milyar tutarında bir harcama banka ve kredi kartı kullanılarak yapıldı.  Bu harcamaların yüzde 27’sini market ve alışveriş merkezleri, yüzde 10 kamu/vergi ödemeleri, yüzde 8’i elektrik-elektronik eşya alımları, yüzde 8’ini gıda harcamaları oluşturdu.

Harcamalar İnternete ve Mobile Kaydı

Alışveriş yöntemleri incelendiğinde ise online yapılan alışverişlerin yükselme eğilimde olduğu görüldü. 1 Mayıs haftasında yapılan harcamaların yüzde 32’si internet üzerinden yüzde 6’sı ise telefon üzerinden gerçekleşti. 

Market ve Gıda Harcamaları Azaldı

1 Mayıs haftasında bir önceki haftaya göre market, alışveriş merkezi ve gıda harcamalarında yüzde 4’lük azalma görüldü. İnternet üzerinden gerçekleşen harcamalar ise yüzde 43 arttı.

 


HABER ETİKETLERİ kredi kartıharcama rakamlarımayıs harcama oranları

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama