IEA’nın Yaptığı Açıklamadan Sonra Petrol Düştü

IEA’nın Yaptığı Açıklamadan Sonra Petrol Düştü

Petrol fiyatları, Uluslar arası Enerji Ajansı’nın açıklamasının hemen ardından tarihi üretim kısıntısı anlaşmalarına rağmen talep sayılarında bu yıl içerisinde rekor düşüşlerin hakim olacağını ve artık varil başına 20 doların altına inileceği haberi duyuruldu.

2002 yılından bu zamana kadar ki süre içerisinde en düşük seviyelere gerilediği görünen vadeli petrol kontratları, New York’ta yüzde 4.5lere kadar geldi. Açıklamalarda bulunan IEA, sonuç olarak 10 yıldır devam eden tüketim artışının ortadan kalkma ihtimaline dikkat çekerken, petrol talebinin ise bu yıl 9 milyon varil geriye gideceğini ifade etti. Piyasa şuan bile çok fazla petrol vermeye devam ederken diğer taraftan ise Körfez ülkeleri ve Suudi Arabistan üretimi kısmaya yönelik çalışmalara başladı.  

Petrol stokları ise her ülkede gün geçtikçe artmaya devam ediyor. New York’ta petroldeki vadelilerde uzun vadelilere göre yakın vadeli kontrat fiyatları daha da düşürülüyor. Öte yandan ise, swap fiyatlarına bakıldığında Kuzey Denizi kargoları büyük kar payları ile el değiştirdiği görülüyor.

Petrol fiyatları 2020 yılı için değerinin üçte ikisi kadarını ülkelerin karantina sürelerinin salgının devam etmesi dolayısıyla uzaması ile ve ABD’de işsizliğin en yüksek seviyelere varmasıyla birlikte kaybetti.  IMF ise bu yıl küresel ekonomi oranının yüzde 3 daralacağını öngörmekte. Bu da zayıf enerji taleplerinin devamlılık kazanacağının en büyük göstergesidir.

 

 


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama