IMF Başkanı’ndan ticaret savaşı alevlenmesin uyarısı

IMF Başkanı’ndan ticaret savaşı alevlenmesin uyarısı

Ulusal Para Fonu halk arasında bilinen kısa ismiyle IMF’nin Başkanı Kristatina Georgieva ekonomi üzerine önemli değerlendirmelerde bulundu. Georgieva Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’i ticaret savaşını alevlendirmeme konusunda uyardı.

Online bir etkinliğe katılan IMF Başkanı Georgieva koronavirüs sonrasında en son ekonomik verilerin IMF’in yüzde 3’lük küçülme tahmininden daha kötü olduğunu vurguladı.

Son 70 Yılın En Sert Düşüşü

Yakın vadede tıbbı çözümler gözükmediğini belirten Geogieva ekonomiler için daha kötü senaryoların yaşanabileceği yönünde bir uyarıda bulundu. Küresel ekonomide IMF’in tahmin ettiği yüzde 3’lük daralma aynı zamanda Büyük Buhran’dan bugüne kadar en sert düşüş olarak görünüyor. 

Koronavirüs salgının küresel ekonomiyi oldukça olumsuz yönde etkiledi ve ekonomilere büyük darbe vurdu. Amerika Birleşik Devletleri ekonomisi de salgının ekonomiye olan etkilerini en çok hisseden ekonomilerden biri oldu. Nisan ayında yüzde 14.7’yi bulan işsizlik oranın Mayıs ayında yüzde 20’i bulma riski bulunuyor. 

Ekonomiler İçin Kritik Dönem

ABD Başkanı Doland Trump’ın salgın süreci nedeniyle Çin’e yeni gümrük vergileri koyabileceğini ima etmesi yeni bir ticaret savaşı endişesi yaşatmıştı. IMF Başkanı da ekonomilerdeki toparlanma sürecinde yeni bir ticaret savaşının alevlendirilmemesi için uyarıda bulundu. 

 


HABER ETİKETLERİ imf uyarıamerika çinticaret savaşı

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama