Kısa Çalışma Ödeneği İle Vatandaşa 3 AY Maaş Desteği

Kısa Çalışma Ödeneği İle Vatandaşa 3 AY Maaş Desteği

Kısa Çalışma Ödeneği ile birlikte 3 ay boyunca maaş desteği sağlanacağını ifade eden Hazine ve Maliye Bakanı, bütün firmaları çalışanlarına ücretsiz izin vermek yerine bu ödeneğe başvurmaları konusunda açıklama yaptı.

Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Berat Albayrak, korona virüs salgını için alınan önlemler kapsamında yürürlüğe girmiş olan pakette yer almış olan destek ile ilgili olarak açıklamalara yer verdi. 

FİRMALAR ÖDENEĞE BAŞVURMALI 

Albayrak, Kısa Çalışma Ödeneği ile birlikte faaliyetlerini azaltmaya giden hatta durduran işletmelerin aslında çalışanlarına 3 ay maaş desteği verebileceğini açıkladı. İşletmelerin ve firmaların çalışanlarına ücretsiz izin vermek yerine bu ödeneği kullanmak konusunda uyardı. Bütün firmaları ve işletmeleri ise bu ödenek için başvurmaya davet etti. 

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNİ KİMLER ALIR? 

İşletmenin ekonomik, sektörel yönden bir kriz ortamının içine girdiğinde aynı zamanda bu zorlayıcı ortamdan kurtulmak için üretimini durdurma ya da yavaşlatma kararı aldığında İŞKUR’a bir başvuruda bulunması gerekir. İncelemelerde müfettişlerin uygunluk testleri sonrasında iş yerinin bu ekonomik kriz ortamından etkilendiğinin tespit edilmesi gereklidir. 

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILACAK?

23.03.2020 tarihinden itibaren yapılmakta olunan uygulamada, korona virüs salgınından çok hasar almış işverenler Hizmet Merkezlerine ve belirtilen yerlere internette  belirtilen elektronik posta adresinden istenilen belgeleri göndererek başvurabilirler. Uygunluk testinin ardından da gerekli iş yerlerine Kısa Çalışma Ödeneği imkanı sunulacaktır. 

 


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama