Konaklama Vergisi Ertelendi

Konaklama Vergisi Ertelendi

1 Nisan iti bari ile verilecek olan konaklama vergisini yılbaşına erteleyen Kültür ve Turizm Bakanı, sektörde oluşan sıkıntılı havadan dolayı ertelendiğini duyurdu. Askıda olan personelinde kısa çalışma ödeneğinden yararlanabileceğini vurgulayan bakan askeri ücrete verilen desteğin de uzatıldığını duyurdu. 

 

Sektörde oluşan sıkıntılı havadan dolayı konaklama vergisini yılbaşına erteleyen Bakan Ersoy, konuk olduğu televizyon programın da ise yeni tip korona virüs salgını için açıklamalarda bulunmayı ihmal etmedi.

Sektörler için yeni çözüm önerilerinde bulunduklarını belirten bakan ayını zamanda bu çalışmalar için ise döviz kazancı olan işletmelerin kefaletini yüzde 80’den yüzde 100 oranına çıkardıklarını vurguladı. 

Seyahat kısıtlamaları ve hava koşulları sebebiyle çoğu rezervasyonun olamadığını açıklayan Bakan Ersoy, yeni bir kredi paketi oluşturduklarını bu paket kapsamında ise başvuru yapan bütün otellere 6 aylık olarak geçici ve güçlü bir finansman sağlayacakları haberini de verdi. Oteller bu sayede kazandıklarını acentelerine avanslarını geri ödeyebilecekler. 

Ersoy aynı zamanda seyahat acenteleri ile ilgili çeşitli açıklamalardan da bulundu. TÜRSAB aidatlarının 2020 yılı için olanının alınmayacağını söyledi. Çok yakında çıkacak olan torba paketinin içinde bununla ilgili bir düzenlemenin de çıkacağını sözlerine ekleme yaptı. 

Bakanlığa bağlı olan müze ve ören yerlerinin de komisyon oranlarını yüzde 20’den yüzde 30’a kadar çıkardıklarını sözlerine ekleyen bakan, bakanlığa bağlı yerlerden bilet satışı yaptıklarını da açıklamalarına ekledi. 

 


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama