Korona Virüs Kripto Paraların Önünü Açtı

Korona Virüs Kripto Paraların Önünü Açtı

Yeni tip korona virüs salgını vakaları her geçen gün sayısını arttırmaya ve etkisini her sektörde göstermeye hız kesmeden devam ediyor. Bu aralar gündemi en çok meşgul eden konulardan biri ise para konusu. Bu salgını yaydığı düşünülen paraların kullanımı azalarak daha çok kripto paralara yönelim her geçen gün artış göstermekte. Bu konuyla ilgili olarak görüşlerini paylaşan Bitay Teknoloji Ceo’su Niyazi Yılmaz, devletlerin bu konuda aldığı önlemlere dikkat çekerek bu sıralar kripto paranın durumunu açıklamalarında detaylıca anlattı. 

ÜLKELER PARA İÇİN NELER YAPTI? 

Çin Halk Cumhuriyeti’nde ortaya çıkan virüs salgınından sonra Merkez Bankası en çok salgın bulaştırmaya elverişli olan paraların dezenfekte işlemine başladı. Daha sonrasında ise FED paraları 14 gün kasalarda karantina altında tutacağını bildirdi ve beklenti. Bu bağlamda alınmış olunan önlemlere Güney Kore’de bir yenisini ekledi ve dolaşım altındaki çoğu parayı çekip yaktıktan sonra imha ettiklerini belirtti.  Ülkeler kendi önlemlerini almaya devam ederken, İran’dan da bir hamle geldi. İran Sağlık Bakanı yaptığı açıklamada bir banka çalışanın para yüzünden korona virüs salgınına yakalandığını ve vatandaşların kağıt para kullanmamaları gerektiğini söylemişti. Bu bağlamda ise kağıt para yerine başka yönelim hareketinde bulunacaklarının sinyallerini vermişlerdi. 

''PARA, VİRÜS İÇİN EN ELVERİŞLİ YAYILMA ALANI''

Peş peşe gelen dolaşımdaki paralarla ilgili bu aksiyonlar sonrası, dolaşımdaki paranın yerini kripto paralar mı alacak sorusu gündemi meşgul etmeye başladı. Bitay Teknoloji CEO'su Niyazi Yılmaz, bu durumla ilgili olarak ''Hepimizin yaşadığı bu zor süreçlerin bir an önce geride kalması temennisindeyiz. Umarım en az can kaybı ve hasarla bu günleri geride bırakacağız. Virüsün yayılma ve bulaşma tarzına bakıldığında dolaşımdaki paraların ne yazık ki virüs için en elverişli yayılma alanı olduğunu görüyoruz. Gerek Türkiye'de alanında profesörlük düzeyine ulaşmış değerli doktorlarımızdan, gerekse de Dünya Sağlık Örgütü'nün ve bunun gibi alanında araştırma yapılarak hazırlanmış makalelerden edindiğimiz bilgiler; virüsün para üzerinde uzun süre varlığını sürdürebildiği yönündedir. Bu virüsle birlikte kayıplar çok ağır ve can acıtıcı olmakla birlikte, aslında hayatımızdaki mevcut birçok düzenin de teknoloji ile şekillenmesinin zorunluluğunu bir kez daha bize göstermiştir.'' dedi.

Bu konuda yapılan çalışmalarla birlikte ise yapılan açıklamada kripto paraların daha temiz ve daha güvenilir olduğu anlaşılmıştır.


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama