Korona virüs salgını ile mücadelede bütün ülkeler kesenin ağzını açtı

Korona virüs salgını ile mücadelede bütün ülkeler kesenin ağzını açtı

Korona virüs salgınının her türlü etkilerini en aza indirmek niyetinde olan ülkeler, ekonomik etkileri içinde çözüm sürecinde. Hazırlanan çözüm süreci paketlerinden en büyüğü ise Amerika’nın. 1 trilyon civarında hazırlanan pakette ise, vatandaşlarına 1000 ya da 1200 dolar civarında çekler yollayacak. Geride kalmayan İngiltere ise, küçük işletmelerine 25 bin sterlin hibede bulunmaya hazırlanıyor. Türkiye’de paket hazırladı. Hazırladığı paket kapsamında ise, 100 milyar liralık. İşte ülkelerce hazırlanan ekonomik paketler.

 

Bütün dünya ülkeleri korona virüs salgını yüzünden taarruza geçmiş durumda. Çin Halk Cumhuriyeti’nde ortaya çıkmış olan bu salgın dünya üzerinde binleri aşkın kişinin ölümüne sebep olmuş durumda. Bu zor günlerde ülkeler durma noktasının eşiğine gelmiş ekonomilerini ayakta tutabilmek için önlemler geliştirmekte, diğer taraftan da hastalıkla mücadele etmek zorunda kalan binlerce insan için sağlık sektörü canla başla çalışmakta.

Türkiye'de ise geçtiğimiz Perşembe açıklanan ekonomi paketi kapsamında ise, yaşanılan ekonomik krizden etkilenen perakende, otomotiv, AVM, gibi içinde bulunduğu 10 sektörün SGK ve KDV primleri 6 ay kadar ertelendi. Bazı nakit sıkıntısı çeken firmaların ise bankalara olan borçları kapsamında 3 ay kadar ertelemeye gidildi. Bu bahsi geçen pakette bunlara benzer daha 19 madde bulunmaktadır. 


HABER ETİKETLERİ korona virüsdolar

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama