Koronavirüs aşısında ikinci aşamaya geçildi

Koronavirüs aşısında ikinci aşamaya geçildi

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve 450 binden fazla kişinin ölümüne neden olan koronavirüse karşı geliştirilen aşı hakkında heyecanlandıran bir açıklama geldi.

Tüm dünyada şu ana kadar 8.75 milyon kişide covid pozitif tespit edilirken bunlardan 4.33 milyonu sağlığına kavuşmuş durumda. Bazı ülkelerde salgın kontrol altına alınabilirken birçok ülkeden vahim rakamlar gelmeye devam ediyor.

Yaşamı alt üst eden virüse karşı geliştirilecek aşı için birçok ülke çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bir düzineye yakın aşının insan deneylerinin çeşitli aşamalarına geçtiği bilinse de henüz bir aşı ortaya çıkmış değil.

Aşılar insan deneylerinin ardından üçüncü aşama olan klinik deneyleri de tamamladıktan sonra ancak satışa sunulabiliyor.

Çin'den heyecanlandıran haber

Çinli bilim insanları da birçok aşı üzerine çalışmalarını sürdürüyor. Çinli bilim insanlarının geliştirdiği 6 aşıdan biri ikinci aşamaya geçmeyi başardı. Mayıs ayından bu yana birinci aşamada olan aşı bir üst aşamaya geçerek herkesi heyecanlandırdı.

Bu aşamada aşının sağlıklı insanlarda bağışıklığı güvenli bir şekilde oluşturabilme yetisine sahip olup olmadığı gözlemlenecek ve aşının dozajı hakkında karar verilecek.

Aşının bu yıl içinde hazır olması bekleniyor. 


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama