Küresel Ticarette Düşüş Beklentisi

Küresel Ticarette Düşüş Beklentisi

Yeni tip korona virüs salgının dünya üzerindeki olumsuz bir hava oluşturmasından sonra küresel ticaretin düşmesini beklediklerini söyleyen Dünya Ticaret Örgütü, düşüşün ise yüzde 13 ile yüzde 32 arasında olacağı bilgisini paylaştı. 

Yapılan açıklamada ise, 2020, 2021 yıllarına ilişkin ve yıllık ticaret istatistiklerine yönelik analizlerde bulunuldu. 

Bu yıl küresel ticarette yaşanması beklenilen düşüşün ise, 2008 ve 2009 yıllarında yaşanan Küresel Finansal Kriz döneminden daha fazla olacağı belirtildi. Ayrıca yapılan açıklamada yeni tip korona virüs salgını nedeni ile 2020 yılında yüzde 13 ya da yüzde 32 arasında bir düşüş beklediklerini bildirimini yaptılar. 

Yapılmış olunan açıklamada ise bu krizin sağlık sorunlarının ekonomiye olan zorlayıcı etkisi yüzünden olabileceği konuşulanlar arasına girdi. 

Diğer taraftan ise 2021 yılındaki ekonomik toparlanmanın ise salgının etkisine ve süresine bağlı olduğu ifade edildi. 

Açıklamalar devam ederken ise ticaret hacimlerinin genişlemesinde tüm bölgelerde çift haneli bir düşüşün hakim olacağı bunun yanı sıra ise, Asya ve Kuzey Amerika’nın ise bundan en çok etki göreceği yerler olduğu söylendi. Ayrıca ticaretin tüm sektörleri etki altına alan bir düşüş yaşayacağını ama en çok otomotiv sektörünü zor durumda bırakabileceği bilgisi verildi. 

Gelecek yıl ise öngörülmüş olunan ticaretin yüzde 21 ya da yüzde 24 arasında olmasının beklenildiği öğrenildi. 

 


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama