Mart Ayında ABD’de İmalat Sanayi Geriledi

Mart Ayında ABD’de İmalat Sanayi Geriledi

Mart ayında 49,1 değerinde düşme yaşayan ABD’de Tedarik Yönetim Enstitüsü imalat sanayisi, yeni tip korona virüs salgını ile birlikte düşme gösterdi. 

Tedarik Yönetim Enstitüsü ise imalat sanayi endeksini mart ayı için açıkladı. 

Açıklanan verilere göre ise şubat ayına da bakıldığında verilerle birlikte 1 puan azalış gündeme geldi. Bu da puanın 49,1 değerine düşmesine neden oldu. 

Her sektöre etki eden yeni tip korona virüs ise, endekslerdeki bu şekilde beklenmeyen düşüşte de etkisini göstermiş oldu. 

Bu ay ise üretimdeki endeks 2,6 aylık puan azalma göstererek 47,7 değerine ulaştığını gösterdi. Bu dönemde istihdamda ki endeks ise, 3,1 puan azalma göstermiş 43,8 değerine gerileme göstermiştir. 

Bu kapsamda sanayide yer alan 18 alt endüstrinin içinden 10 tanesi büyüme gösterdi. Daralma gösteren sektörler ise, tekstil, mobilya ve makine oldu. 

Elde edilen verilere göre ise, 2009 Ağustos ayından bu yana görüşmüş olunan en kötü günlerin kaydedildiği ise açıklamalar içerisinde yer almakta. 

Analizcilerin açıklamalarına göre ise yeni tip korona virüs salgını ile çoğu kişinin işini kaybettiği ve iş yerini kapatmak zorunda olduğu mart ayındaki verileri olumsuz yönde etkilediğini yapılan açıklamalarda yer verildi. 

Bilindiği üzere verilerde 50 ve onun üzerindeki değerler sektörlerdeki genişlemeyi temsil ederken, 50 ve 50’nin altındaki sektörler ise daralma göstergesi oldu.

 


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama