Merkez Bankasından Faiz İndirimi

Merkez Bankasından Faiz İndirimi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 22 Nisan’da aldığı kararlardan faiz indirimi çıktı. TCMB Başkanı Murat Uysal’ın başkanlık ettiği PPK politika faizini 100 baz puan düşürmeye karar verdi. Yüzde 9.75 olarak açıklanan politika faizi bu karar doğrultusunda yüzde 8.75’e indirildi. 

Politika Faizinde 100 Baz Puan İndirim

Dünya hem sağlık açısından hem de ekonomik açıdan koronavirüs ile mücadele içerisinde. Bu süreçte gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde çeşitli hamleler ekonomilerini ayakta tutabilmek için adım atıyor ve genişleme yönünde kararlar alıyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası da koronavirüsün ekonomimize olumsuz etkilerinin sınırlandırılabilmesi için faiz indirimine karar vererek genişleme yolunda bir adım attı. Politika faizinin 100 baz puan indirilmesine karar verilmesinin uzun vadeli faizlerin aşağı çekilmesinde, ekonomik yönden toparlanma sürecinin ivme kazanmasına ve risk priminin gerilemesinde etkili olması bekleniyor. 

Yapılan açıklamada “Merkez Bankası, fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir” ifadeleri yer aldı.

TCMB’nin duyurusunda pandemi nedeniyle sermaya akımlarının, fisansal şartların, ihracat ve emtia ücretlerinin küresel etkilerinin yakın takipte olduğu belirtildi. Raporda ayrıca iktisadi faaliyetlerin salgın hastalık sonrasında iç taplep ve turizm üzerindeki etkilerin nedeniyle mart ayının ortaları itibariyle zayıflamaya başladığının altı çizildi.

Yapılan duyuruda firmaların nakit aşlayışının önemine ve kredi kanalının sağlıklı işlemeye devam edebilmesi gerektiğine dikkat çekildi. Değerlendirmede enflasyon beklentisinin, ülke içi talep şartları ve üreticilerin fiyatlarındaki gelişmeler neticesinde çekirdek enflasyon göstergesi eğilimlerinde ılımlı bir seyir gözlemlendiği kaydedildi.

Dünyada yaşanan uluslararası gelişmeler doğrultusunda paramız değer kaybı yaşasa da metal ve ham petrol gibi uluslararası piyasalardaki önemli emtiaların fiyatlarında düşüş yaşanmasının enflasyon görünümüne olumlu bir etki yaptığı vurgulandı. 

Önemli kararların çıktığı PPK toplantısı özetinin 5 gün içinde kamuoyu ile paylaşılması bekleniyor.


HABER ETİKETLERİ faiz indirimi merkez bankası faizfaiz kararıfaiz oranıpolita faiz oranı

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama