New York Borsası Yükselişte

New York Borsası Yükselişte

Petrol fiyatlarındaki artışın da büyük etkisinin gözüktüğü New York borsası dün gece günü yükseliş ile kaptı. 

Dün kapanırken 400 puanın üzerinde değer kazanmış olan Dow Jones endeksi, 21.413,44 puan ile birlikte yüzde 2,2 artış gösterdi. 

Bir yandan yüzde 2,3 artış göstererek 2.526,47 puan ile S&P 500 endeksi yükselirken, Nasdaq endeksi ise 7.487,31 puan ile yüzde 1,7 yükseliş gösterdi. 

Dünya üzerinde neredeyse her ülkede etkili olan yeni tip korona virüs salgını sonucunda ülkelerin ekonomileri çökme seviyesine geldi. Endişeler ardı arkasına gelirken öte yandan ise endekslerde hakim olan yukarı yönlü bu seğirin sebebi ise petrol fiyatlarında hakim olan yükseliş oldu. 

Özellikle dünyada çoğu ülkede kullanılan ham petrolün özellikle de Brent türü olanın varil fiyatı 35,99 doları gördü. Öte yandan ise ABD’nin ham petrol ki en baş örneği Teksas tipi olanı, varil fiyatı ise 27,3 dolara kadar çıktığı konuşulanlar arasına girdi. 

Yeni petrol fiyatları ise ABD Başkanı’nın açıklamasının hemen ardından yükseliş gösterdi. Trump, sosyal medya hesabından yapmış olduğu açıklamada Rusya ve Suudi Arabistan liderleri ile görüşmeler yaptığını ve bahsi geçen ülkelerin günlük olarak 10 milyon varil hatta üzeri olacak şekilde azaltmayı umduklarını ifade etti. 

 


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama