Petrol Aşırı Volatilite Hazırlıyor

Petrol Aşırı Volatilite Hazırlıyor

New York’ta petrol fiyatları cari anlamdaki petrol kontratının vade tarihinin yaklaşmasıyla aşırı derece belirsizlik kaydetti. 

New York’ta petroldeki fiyatlar kontrat vadesinin yaklaşması sonucunda önümüzdeki Salı ve Çarşamba günleri için aşırı bir şekilde tahmin edilemezlik durumunun içerisine giriyor. Böyle durumlar ise talep çöküşü ama arz bolluğu ile uğraşan piyasalar için volatilite getiriyor.

Söz konusu kontratın vadesi ise mavi yakalı petrol boru hatları ile beyaz yakalı finansal türev işlemlerinin birlikte çakışması sonucu ortaya çıkıyor. Mayıs vadeli olan Batı Teksas petrolünün vadesi yarınki işlemlerin sona ermesi ile birlikte dolması planlanıyor.

Pazartesi günü varil başına 15.43 olarak yüzde 16 düşen mayıs vadeli kontrat fiyatı bilinirken haziran vadeli olanınki yüzde 5 kayıp ile 23.76 dolara kadar geriledi. İşlem hacimleri ise bütün yatırımcıların kontrat değişimleri için pozisyona girmeleri ile birlikte Haziran vadeli kontratta yükseklik gösterir. 

WTI her gün işlem görmüş olan on milyarlarca dolar finansal bir şekilde tamamen kapatılır. Fakat vadenin dolması itibari ile kapatılmayan kontratlar tarafların bir şekilde tezgah üstü anlaşmaya varamadığı zamanlarda fiziki temaslar ile likidite edilecek. Bu sayılan teslimatlar ise Batı Teksas ve Körfez Kıyısı’ndaki boru hatları ve buna bağlı olan Cushing Oklahoma’da depolama yapılır. 

 

 


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama