Petroldeki Düşüş Dezenflasyonu Arttırmaya Yetti

Petroldeki Düşüş Dezenflasyonu Arttırmaya Yetti

Dezenflasyonu arttıran petrol fiyatlarındaki çöküş, ne yapacağını bilmeyen dünya ekonomisinde bütçe şokuna neden oldu.

Petrol fiyatlarında hakim olan çökme zayıflayan dünya ekonomisi üzerinde başka şeyleri de etkisi altına alıyor.Rusya’dan Suudi Arabistan’a kadar üreticilerin bütçelerinde dezenflasyonist risklere yol açıyor.

Petrol fiyatları büyük buhrandan sonra adeta dibe vurmuş durumda. Bunun nedeni ise kötüleşen küresel ekonomi gösterilmekte. Diğer teşvikler ve faizlerde verilmiş olmasına rağmen para politikasının kapasitesini zorlamakta. ABD’de yeni gelişmekte olan kaya petrolü devrimini fiyatlarda devam eden düşüş ağır bir şekilde tehdit etmekte. 

Sonuç olarak daha ucuz yakıt çoğu tüketici ve işletme için vergi indirimi anlamına gelmekte. Birçoğunun ise korona virüs sebebi ile evde olmasından dolayı resesyonun vurduğu küresel ekonomi için yarardan çok zarar sebebi olarak gibi duruyor. 

Hong Kong’da HSBC Holding Plc Asya ekonomisinin biriminden yapılan açıklamada, ham petrolün sıfırın altında seyretmesinin geçici bir anormallik teşkil ettiği konuşuldu. Ancak dünya ekonomisi için ticaretin neredeyse durma noktasına geldiğini ve durumun iyileşmesinin hayli zaman alacağını ifadelerinde kullandılar.

Grup ile hareket eden üreticiler ve OPEC’in vardığı son anlaşmada talep yönlü olan haber akışları kötüleşmelerini sürdürmeye devam ederken, daha piyasanın yönü değişmiş durumda değil. Tarihte ise ilk defa petrolün fiyatı Pazartesi günü sıfırın altında seyretmektedir.


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama