Son Dakika: Merkez Bankası Düğmeye Bastı

Son Dakika: Merkez Bankası Düğmeye Bastı

Ulaşılan son dakika haberine göre oraya çıkan virüsün ekonomik ve finansal etkilerini değerlendirmek üzere toplantı yapan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini 100 baz puan indirgeyerek yüzde 10,75'ten yüzde 9,75'e düşürdü.

Yılın üçüncü faiz kararını açıklayan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu koronavirüs salgını nedeniyle acil bir şekilde toplandı, Açıklamalara göre ise, yüzde 10,75 olan faiz oranını yüzde 9,75'e indirildiği görülmektedir. 

Merkez Bankası'nın yaptığı açıklamada ise,

Küresel büyüme görünümünü zayıflattığı gerekçesiyle koronavirüs salgını, gelişmekte ve gelişmiş ülkelere ağır zararlar vermektedir ibaresine yer verildi. Ayrıca salgının yarattığı dış ticaret ve emtiya fiyatları olmak üzere sermaye akımları, finansal koşullar dikkatle izlenilmesi gereken başlıca sebeplerdir ibaresine de yer verildi takip edilmektedir.

MERKEZ BANKASI BİR TEDBİR SETİ UYGULAMAYA KOYACAK

Aslında virüsten önceki zamanlarda Türkiye ekonomisinin makroekonomik göstergelerinde iyileşmeye gittiği görülmekteydi. Bu yüzden enflasyonda bir düşüş yaşanmış ve cari işlemler dengesi düzelmeye gitmişti. Böylelikle bu iyileşmeyle birlikte iktisadi faaliyetlerdeki toparlanma olası bir güç kazanmıştır. Çıkan salgın hastalıklara bağlı olarak oluşan gelişmeler Türkiye ekonomisi üzerinde olumsuz bir hava ortaya çıkardı. Bu çerçevede, Merkez Bankası finansal düzeni desteklemek amacı ile bir tedbir seti uygulamaya koymaya hazırlanıyor.

 

 

 


HABER ETİKETLERİ merkez bankası korona virüs korona virüs alarmı

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama