Teknoloji Değerlemeleri Dikkatleri Çekti

Teknoloji Değerlemeleri Dikkatleri Çekti

Korona virüs salgınının dünya üzerindeki etkilerinden sonra teknoloji hisselerindeki yükseliş dikkat çekici yönde durmakta.

Dünya genelini etkisi altına alan korona virüs salgını günlük hayatımızdaki pek çok şeyin değişmesine neden oldu. Evde kaldığımız şu günlerde ise teknoloji ile olan bağımızda güç kazandı. Bu bariz durum ise şu dönemlerde hisse senedi fiyatlarına yansıdı.

ABD’de ise bankacılık sektörü 2020 yılının Ocak başından bu zamana kadar yüzde kırık oranında değer kaybına uğradı. Bu kadar şeye rağmen ise Nasdaq 100 endeksi kendini ayakta tutmayı başardı.

Hatırlayacağımız üzere Fed’in önceki başkanlarından Alan Greenspan ise, yaptıkları fonun bitmesinden hemen sonra menkul kıymet piyasalarının toparlanması için 1998 Ekim ayında acil faiz indirimlerine gitmişti. Bahsi edilen S&P 500 endeksi bir sonraki 18 ayı kapsayan dönem içerisinde ise yüzde elliye varan bir yükselme payı göstermişti. Verilen bu faiz kararı ise Dot Com Balonu’nun son safhasını oluşturan bir hata olarak kayıtlara geçti. Diğer taraftan ise, 2008 Ocak ayındaki verilen faiz indirimi kararı ile oluşan bu zor durumun düzelmesi için az da olsa bir destek sağlamıştı. Kriz ise bu çabaya rağmen yinede meydana gelmiş ve hisse senetleri yüzde 50 oranında toparlanamadan düşmüştü.

Nasdaq 100 Endeksi diğer taraftan ise açılış esnasında Boeging Co.’nun önümüzdeki haftalarda bir yerde uçak üretimlerine devam edeceklerini açıklamasından hemen sonra yükseldi.

 


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama