Tüketici Güven Endeksi Geriledi

Tüketici Güven Endeksi Geriledi

Bu ay tüketici güven endeksi Mart ayına göre yüzde 5.8 gerileme gösterdi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve Türkiye İstatistik Kurumu’nun birlikte yürüttüğü tüketicilerin eğilim anketi sonuçları neticesinde şekillenen mevsim etkilerinden arındırılmış Nisan ayına ilişkin tüketici güven endeksi oranları Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklandı. 

Güven endeksi Mart ayına oranla ciddi bir düşüş gösterdi. Mart ayında 58,2 olarak açıklanan endeks değeri Nisan ayında yüzde 5,8 gerileme yaşayarak 54.9’a düştü. 

Nisan Ayı Endesk Oranları

Gerileme tüm verilerde etkisini hissettirdi. Buna göre Nisan Ayı gelecek 12 aya ilişkin endeks verileri şu şekilde oluştu;

  • Genel ekonomik durum beklentisinde azalma yaşandı. Nisanda aylık bazda yüzde 1,1 azalan beklenti önümüzdeki 12 aya ilişkin 74,8'e düştü.
  • En büyük düşüşlerden biri Tasarruf etme ihtimali endeksinde görüldü. Mart ayına göre yüzde 13,1 azalış yaşanan endeks 18,4 olarak açıklandı.
  • Nisan döneminde hanenin önümüzdeki bir yıla ilişkin maddi durum beklentisi endeksi bir ay önceye oranla yüzde 7,8 gerileme yaşayarak 72,5 seviyesine düştü.
  • İşsiz sayısı beklentisi endeksinde gerileme yaşandı. Mart ayında 57.6 olan endeks yüzde 6,7 azaldı ve Nisan ayında 53,8 olarak gerçekleşti. 

Tüketici Güven Endeksi Nedir?

Tüketici Güven Endeksi ekonomik durum ile birlikte üretici ve tüketicilerin önümüzdeki aylara ilişkin beklenti ve eğilimlerini gösteren önemli bir göstergedir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Türkiye İstatistik Kurumu tarafından her ay yapılan değerlendirmelerde bir yıllık süreçte tasarruf ve harcama eğilimleri ölçülür.

Güven Endeksi oranları ülke ekonomisine ışık tutar ve yatırımcılar için göz önünde bulundurulması gereken son derece önemli verilerdir. Endeks oranları belirlenirken genel ekonomik durum, tasarrufa yönelik eğilimler ve bireysel mali durumlar göz önünde bulundurularak bağımsız bir anket gerçekleştirilir. 100 birimin üzerindeki endeks değerleri ekonomide büyümeyi 100 birimin altındaki endeks değerleri ise ekonominin küçüldüğünü işaret eder. 


HABER ETİKETLERİ tüketici güven endeksi güven endeksi güven endeksi oranları nisan ayı güven endeksi

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama