Türkiye Varlık Fonu Ekonomiye Katkı Sağlayacak

Türkiye Varlık Fonu Ekonomiye Katkı Sağlayacak

Salgın hastalık ile mücadele kapsamında Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda kabul edilen yasa çerçevesinde TVF, şirketlere nakit yardımı yaparak destek vereceğini açıkladı.

Türkiye Varlık Fonu yaptığı açıklamalarda ekonomi için alınan tedbirler kapsamında stres içerisindeki şirketleri alacak.

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen ve yasalaşan korona virüs salgını için ekonomik önlemler için stratejik önemdeki şirketlere nakit verebilecek ve kontrolü eline alabilecek.

Yasalaştırılan önlemler, finans dışı olan şirketlerin doğrudan doğruya devletin kontrolüne geçmesi ile, devletin pandemi sonrasında ekonomi içerisinde daha fazla kontrolü olmasına imkan veren politika değişikliği için zemin yapıyor. Bu yapılan değişiklik ile birlikte hükümet son 20 yılın stratejisinden daha farklı olarak şirketleri kurtarıp satın alabilecektir.

Son olarak 2017 yılında raporlara geçen 40 milyar dolar olan TVF, kabul edilen yasa ile birlikte özel şirketler için yapılan yatırımların dahil olduğu bir çok düzenlemeden muaf sayılacak. Aynı zamanda da Sermaye Piyasa Kurulu’nun kurallarına bağlı kalmayacak.

Aynı zamanda ise Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bilişim sisteminin fark etmezsizin bir neden ile çalışmıyor olması ile verilerin bilgilerin ve belgelerin oluşturulması, iletilmesi ve kaydedilmesi ve yöntemlerinin belirlenmesinde bakanlığın yetki, alması yasalaşan ve kabul gören değişiklikler arasındadır.

 


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama