Yargıtay’dan Karar: Arıza Yapan Araç Yenisiyle Değiştirilecek

Yargıtay’dan Karar: Arıza Yapan Araç Yenisiyle Değiştirilecek

Sık bir şekilde arıza yapan, alınmasından çok geçmeden bir parçası değişen sıfır araçlarda Yargıtay, bayileri kusurlu bularak aracın yenisiyle değiştirilmesi gerektiğine karar verdi. Bu karar emsal niteliği taşımaktadır.

Yargıtay’dan binlerce araç sahibi kişileri ilgilendiren karar çok geçmeden geldi. Alınan kararlar çerçevesinde kısa sürede arıza yapan arabalar yenisi ile değiş tokuş yapılabilinecek. Sıfır olarak alınan araçların kısa süre içerisinde parçalarının değişmesi gizli ayıp niteliğinde değerlendirilirken, bayilerin araçları değiştirmesi için sorumlu tutulacağını bildirdi.  

C.Ö. isimli bir esnaf 2008 yılında yıllarda hayalini kurmakta olduğu 2009 model bir araç satın aldı. Aracın çok sık arıza yapması ve parçasının değişmesi kişiyi Tüketici Hakları’na başvurmaya mecbur etti

ALDIĞI GÜN SORUNLAR YAŞAMAYA BAŞLADI

Aracı aldığı ilk günden itibaren direksiyonunda, freninde, kapılarında ve koltuklarında değişik problemlerle karşılaştığını beyan eden C.Ö. bayiliğin aracı alıp yenisiyle değiştirilmesini istedi. Tüketici Hakları bayiliğin yeni araç vermesini istediyse de bayi bu karara uymadı. Olay yargıya taşındı ve C.Ö. bayii hakkında bir yeni dava açtı. 

MAHKEME ARACIN YENİSİYLE DEĞİŞTİRİLMESİNİ İSTEDİ

Yargıtay ise bunun bir kusur olduğuna ve aracın yenisi ile değiştirilmesinin uygun olacağına karar verdi. Böylelikle mahkemeden emsal teşkil gören bir karar çıkmış oldu. 


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama