İco Nedir, Nasıl Alınır? Karlı mı?

İco Nedir, Nasıl Alınır? Karlı mı?

İco nedir, ne anlama gelir, nasıl alınır? Coinleri ico iken almak karlı mıdır? Bu yazımızda icolar üzerine tüm merak ettiklerinizi bulabilirsiniz. 

İco Nedir?

İngilizce bir terim olan İco, Initial Coin Offering açılımına sahiptir. Ya da bunu “coin arzı” olarak çevirebiliriz. Bu kavramı anlayabilmek için önce IPO(halka arz) kavramını anlamak gerekir. Eğer bir şirket, belirli bir hizmet veriyor ya da ürün üretiyorsa, gelecek planlarını açıklayarak daha da büyümek için hisselerini halka arz eder. Böylelikle elde ettiği gelirler ile daha büyük yatırımlar yaparak hisselerin değerlenmesini sağlar. Bu da hisseleri satın alan insanların kar etmesine yarar. 

Kazan-kazan olarak da görülen bu durum bazen ters tepebilse de genellikle olumlu sonuçlanmaktadır. Kripto para üreteceğini söyleyerek insanlara ucuz “coin” veren şirketler de aynı durumu kripto para bazında gerçekleştirmektedir. Fakat bu durum biraz farklıdır. Çünkü ortada bir hizmet ya da ürün yoktur. Bu nedenle farklı şekilde ele alınması gereklidir.

Belirtilen olumsuz durumlar ile karşılaşmamak için güvenilir ve tanınan şirketlerden İco satın almalısınız. Aksi takdirde yatırım yaptığınız kripto para size kar ettirmek yerine zarar ettirebilir. 

İCO Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir diğer önemli nokta da, İco satışı gerçekleştiren şirketlerin çalışan sayılarına dikkat edilmesidir. Eğer şirket yeni kurulmuş ve çalışan sayısı yok denecek kadar az ise o şirketin kripto parasını satın almanız sizin için yararlı bir adım olmayacaktır. Bunun yerine gelecek planlarını tutarlı bir şekilde açıklayan, kendinden emin, çok çalışanı olan, planlı ve programlı şirketlerden İco satın almalısınız. 

İco Nasıl Alınır?

Coinlere ilgi duyan herkesin merak ettiği konular arasında yerinde alan “İco nasıl alınır?” sorusunu yanıtlama geldi sıra. İco alırken takip etmeniz gereken adımlar şunlardır;

  • Öncelikle İco satışı gerçekleştiren yasal şirketin web sayfasına kayıt olmalısınız. Bu sitede, gerekli para miktarı, yasal belgelerin kanıtları ve bu satışın ne kadar süreceği belirtilmektedir. Bu web sitesinden şirketin güvenilirliğini kontrol edebilirsiniz. Buna ek olarak internetten o şirket ile ilgili bilgileri ve kullanıcı yorumlarını da bulabilirsiniz. Buraya kaydolduktan sonra diğer aşamaya geçebilirsiniz.
  • İco satın alabilmek için en temel kripto para birimleri olan Bitcoin ya da Ethereum’a sahip olmanız gereklidir. Bu iki kripto para birimi çok sağlam bir güvenlik zincirine ve altyapıya sahip olduğu için coin arzı yapan şirketler tarafından ödeme yöntemi olarak tercih edilmektedir. Bu nedenle öncelikle bu iki kripto para biriminden birisine sahip olmanız gereklidir. 
  • Gerekli ödemeyi yaptıktan sonra elde edeceğiniz İco’yu saklayabilmek için bir dijital cüzdana sahip olmanız gereklidir. Güvenilir bir firmadan dijital cüzdan satın alabilir ve İco’nuzu burada depolayabilirsiniz. Fakat birden fazla dijital cüzdan bulundurmanız ve sahip olduğunuz İco’yu sürekli farklı cüzdanlara taşımanız güvenlik açısından önerilmektedir.
  • Dijital cüzdan satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus cüzdanın ERC20 token standartları ile uyumlu olmasıdır. Bu standartları sağlamayan cüzdanlar sizin için tehlike arz eder.
  • Ödemeyi gönderip İco’yu aldıktan sonra artış ve azalışları takip ederek alış satış yapmak ve kar etmek sizin elinizde. Bunun yanında yatırım amaçlı düşünüp cüzdanınıza hiç dokunmadan yıllarca da bekleme şansına sahipsiniz. Tercih size kalmış.

Kripto paralar üzerine ayrıntılı bilgiler edinmeye devam etmek için “Blog” kategorimizdeki diğer içeriklerimizi de kaçırmayın. 


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama