Ayı Sezonu ve Boğa Sezonu Nedir? Ne Kadar Sürer? (Kripto Paralarda ve Borsada)

Ayı Sezonu ve Boğa Sezonu Nedir? Ne Kadar Sürer? (Kripto Paralarda ve Borsada)

Ayı sezonu ve boğa sezonu hem borsada hem de kripto paralarda oldukça merak edilen terimler haline gelmiştir. Her yükselişte ve her düşüşte bu sezonların başlayıp başlamadığı merak edilmektedir.

Ayı Sezonu ve Boğa Sezonu

Finans ile ilgilenen pek çok kişi ayı sezonu ve boğa sezonu terimleri ile karşılaşmıştır. Yatırım ile ilgilenen ve profesyonel anlamda yaptığı yatırımdan kar elde eden insanlar bu kavramların anlamını bilse de pek çok küçük yatırımcı bunların anlamını araştırmaktadır. 

Yatırım yapan birçok kişi etrafındaki insanların, ya da gündemdeki olayların değişimine göre yatırımlarına yön verirler. Altın, dolar, euro ve hisse senedi gibi belirli bir değeri olan finansal araçlar yıllardan beri zamana bağlı olarak kaydedilmektedir. Zamana bağlı olarak bu varlıkların değerlerindeki değişimler grafiklerle gösterilir. Bu grafikler incelendiğinde artış ve azalışlar belirgin bir şekilde gözükse de, neye bağlı olarak değişimlerin gerçekleştiği tam olarak tespit edilemeyebilir. 

Fakat ayı ve boğa dönemi olarak bahsedilen bu iki dönemde piyasadaki tutum kolaylıkla anlaşılır. Böylece en sade yatırımcı bile bu bilgiye göre küçük yatırımlarını yönlendirebilir. Fakat daha büyük yatırımlar için bu bilgiler yeterli değildir. Teknik analizler yapılarak tesptiler gerçekleştirilmelidir.

Ayı Sezonu 

Teknik analiz yapmaya gerek olmadan piyasalarda belirli zamanlarda ortaya çıkan düşüşler, bütün yatırımcılar tarafından gözlemlenir. Eğer finansal piyasalarda uzun zaman süren bir düşüş trendi hakimse, bu durumda bu döneme ayı sezonu denmektedir. Farklı yatırımcıların alım ve satımları, piyasada domino etkisi yaratarak birbirini etkilemektedir. Eğer yatırımcıların genelinde yaygın olarak olumsuz bir psikoloji hakimse satışlar ardarda gerçekleşebilir. Fiyatların düşmesi nedeniyle diğer yatırımcılar da bu silsileye dahil olur. 

Bu sezonda fiyatlar genellikle normal fiyatların 1/5 oranı kadar düşmektedir. Daha fazla düşüşler de gerçekleşebilmektedir. Genel bir piyasa endeksi düşüşünde gerçekleşme durumu daha sık olsa da, bahsedildiği gibi bireysel satışlarda yaşanan bu miktardaki değer kayıpları da ayı sezonuna dahil edilmektedir. 

Ayı sezonunda yalnızca satışlar gerçekleşmez. Uzun süreli yatırım yapan bazı yatırımcılar, bu düşüşleri bir alım fırsatı olarak görerek alımlar gerçekleştirebilmektedir. Fakat bunun bir garantisi olmadığını da belirtmek gerekir. 

Ayı sezonunda yaşanan fiyat düşüşlerinin ne kadar süreceği konusunda kesin bir bilgi mevcut değildir. Yalnızca bu dönemde varlıkların ve yatırım araçlarının değerlerinin düştüğü ve düşmeye devam edeceği hissiyatı piyasada yaygın bir şekilde devam eder. 

Boğa Sezonu

Bono, tahvil, yabancı para birimleri, emtialar ve emlak fiyatlarının sürekli artış gösterme eğiliminde olduğu dönemlere ise boğa sezonu denmektedir. Bu dönemde ise ayı sezonunun aksine, piyasada fiyatların sürekli artacağı fikri hakimdir. 

Boğa sezonunun etki süresi haftalar alabildiği gibi aylar da sürebilmektedir. Bu sezon sonuna doğru gerçekleşen düşüş, kar amacıyla gerçekleşen toplu satışlar ile başlayabilir. Yaşanan düşüş trendi, piyasa dengeye gelene kadar sürebilir. 

Boğa sezonlarının ortaya çıktığı zamanlar genellikle piyasalarda olumlu ve güvenilir havanın hakim olduğu zamanlardır. Bu dönemler, ülke ekonomilerinin bahar aylarını yaşadığı dönemlerle de çakışabilmektedir. Örneğin; bir ülkede dolar fiyatlarının düşmesi ve yerli paranın değerlenmesi yatırımcının borsadaki tahvillere yönelmesine neden olabilir. Bu da tahvillerdeki artış, dolaylı olarak da boğa sezonuna işaret etmektedir. 

Bir sezonun boğa sezonu olduğunun anlaşılabilmesi için piyasadaki değerlerin en az eski fiyatların beşte biri kadar yükselmiş olması gerekmektedir. Bu oranda bir artış gerçekleştikten sonra yaşanan toplu alımlar ile, analistler bu sezonun başladığını anlayabilirler. Bu tür dönemlerin önceden kestirilmesi çok da mümkün olmamakla birlikte, küresel ekonomideki kıpırdanmalar ve nakit arzının da etkilerinin olduğu söylenebilir. 

 

Kripto Paralarda Ayı Sezonu

Kripto paralarda ayı sezonunu normal piyasalardaki kavram ile ayırmak mümkün değildir. Kripto para piyasalarındaki sanal paraların değerlerinin, eski değerlerinin yaklaşık dörtte beşinden daha düşük seviyelere gerilemesi bir ayı sezonuna işarettir. Kripto para borsalarındaki ayı sezonlarında, dijital paraların değerleri sürekli düşüş trendinde olmaktadır. Bu sezonda, piyasadaki negatif tutumun satışlara neden olmasının yanında, toplu satışların ani olarak gerçekleşmesi de tetikleyici bir etkendir.

Kripto para borsalarını denetleyen herhangi bir resmi kuruluş olmaması nedeniyle, ayı sezonları sık sık ortaya çıkabilmektedir. Normal piyasalara göre daha kırılgan ve hassas bir yapıya sahip olmasından dolayı kripto para piyasaları, kolaylıkla manipüle edilebilmektedir. Bu durum da yatırımcıların alımdan kaçıp satış yapmasına neden olur ve ayı sezonuna girilir. 

Herhangi bir denetleyici otoritenin olmayışı ve manipülasyona açık olması nedeniyle kripto paralarda ayı sezonunun ne zaman biteceği tam olarak belli değildir. Fakat normal ayı sezonlarına göre daha kısa sürebilmektedir. Haftalar içerisinde çok değer kaybeden kripto paralar ardından kritik yükselmeler gösterebilir.

Kripto Paralarda Boğa Sezonu

Kripto paralardaki 1/5’ten fazla gerçekleşen sürekli artışlar bir boğa sezonu anlamına gelmektedir. Bu dönemde, kripto para yatırımcıları sürekli alımlar gerçekleştirir. Kripto para borsalarında pozitif ve neşeli bir havanın hakim olduğu gözlenir. Bu nedenle de hem küçük yatırımcı hem de büyük yatırımcılar bu dönemde alımlar yaparlar. Piyasa hacminde artışın gerçekleşmesi nedeniyle, kripto para değerlerinin artması daha fazla alımı tetiklediği için bu sezonlar uzun sürebilir. Geçtiğimiz dönemde kripto paralarda birkaç aylık bir artış gerçekleşmişti. O dönemde pek çok kripto para birimi, eski değerinin dört ya da beş katına kadar yükselerek geniş bir nakit hacmine sahip olmuştu. 

Daha önce gerçekleşen boğa sezonlarının aylar sürdüğü gözlense de, ayı sezonunun ne kadar süreceğine dair kesin bir bilgi vermek yanlıştır. Büyük yatırımcılar, manipülasyon amacıyla ani ve yüklü miktarda satışlar gerçekleştirerek insanların zarar etmesine neden olabilir. Bu tür manipülasyonlara karşı yasal yaptırımların uygulanmaması da olumsuz bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kripto paralardaki boğa sezonları, normal piyasalara nazaran pek de gerçekçi olmayabilir. Örneğin; Elon Musk isimli iş adamı, Twitter’da yaptığı açıklamalar ile birçok kripto parayı manipüle etmiş ve artış azalışların ardarda gerçekleşmesine neden olmuştur. Bu nedenle daha çok bilinen, resmi kurumların çıkarmış olduğu kripto paralara yatırım yapmak, zararı azaltmak adına daha mantıklı bir tercihtir. 

Boğa ya da ayı sezonlarının ne zaman başlayacağı ya da ne zaman süreceği hakkında kesin bir yorum yapan kişilerin açıklamalarına riayet göstermemek gerekir. Çünkü normal piyasalarda ya da kripto para piyasalarında gerçekleşen artış ve azalışlar tek bir parametreye bağlı değildir. Artış ve azalışları yorumlayabilmek için bu değişimleri etkileyen bütün parametreleri bilmek gerekir, ki bu imkansızdır. Örneğin; 2019 senesi içerisinde Çin hükümeti, kripto para borsalarında eksponansiyel bir artışa neden olacak bir açıklama yapmıştır. Bu açıklama sonrasında çok yüksek alımlar gerçekleşmiş ve bitcoin fiyatı artmıştır. Birkaç ay sonra, aynı konu ile ilgili tamamen farklı bir açıklama yapan Çin, bu alımların azalmasına hatta negatif bir şekilde düşmesine neden olmuştur. Bu durumda da binlerce insan zarar etmiştir. 

Ayı ve boğa sezonunu ele aldığımız bu yazımızın ardından “Blog” kategorimizdeki diğer içeriklerde bu alanda kendinizi geliştirmeniz açısından faydalı olacaktır. 


HABER ETİKETLERİ ayı sezonuboğa sezonukripto paralarda ayı sezonukripto paralarda boğa sezonu

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama