Bitcoin ile Altcoinler Arasındaki İlişki Nedir?

Bitcoin ile Altcoinler Arasındaki İlişki Nedir?

Bitcoin ile altcoinler arasındaki ilişki karmaşık yapısı nedeniyle yeni yatırımcılar arasında kafa karışıklığı yaratmaya devam ediyor. Kripto para birimlerinin atası olan Bitcoin farklı yapısal özellikleri ile altcoinler ile arasında karmaşık bir bağ kurarken, düşüş ve yükseliş ile aralarında yaşanan ilişkinin karmaşık yapısı da dikkat çekiyor.

BitCoin ile Altcoinler Arasındaki İlişki 

Dijital paralar arasında piyasanın %60’tan fazlasına hâkim olan Bitcoin, piyasanın yaklaşık %40’lık dilimini de altcoinlere bırakmış durumda. Bitcoin fiyatlarının durgunluk yaşaması, her altcoinde aynı seyirde etki etmese de bazı altcoinlerin bu durgunluktan faydalanmasını sağlıyor.

Bitcoin fiyatlarının yükselmesi ile birçok altcoin biriminin piyasadaki yeri daralırken, akıllara Bitcoin’ in değer kazanmasının altcoinlerin aleyhine mi lehine mi? Olduğu konusu sıklıkla kafa karıştırır hale geldi. Zira yatırımcılar analiz yaparken altcoin alımlarını buna göre değerlendirmekte ve yatırım yapmak istemektedir.

Ancak Bitcoin ile altcoinler arasındaki ilişki değerlendirilerek analiz yapılırken, her zaman için istatistiklerin doğru olacağı düşüncesine kapılmanın yanlış olabileceğini unutmamak gerekir. Fakat son aylarda Bitcoin’in kazandığı değerin, altcoin birimleri için bir dezavantaj oluşturduğu gerçeğini unutmamak gerekir. Zira Bitcoin yükseldiğinde, altcoinlerin kripto para piyasasındaki payının azalması oldukça olağan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Altcoinler ile Bitcoin arasındaki ilişki kesin bir dille özetlenecek olursa, kripto paraların atası BitCoin’in değer kazanması genel olarak altcoinlerin piyasa payının azalmasına etki ediyor. 

Elbette ki Bitcoin ile diğer altcoin birimlerinin de değer kazanması durumunda ortalama bir eşitlik sağlanacak olsa da insanların Bitcoin’ e olan güveni nedeniyle, bu birlikte yükseliş, Bitcoin’ in yerini sağlamlaştırmasına yarıyor.

Altcoinler ve Bitcoin Arasındaki Nedensellik ve Eşbütünleşme Araştırıldı

2015 ile 2018 tarihleri arasındaki kripto para piyasası verileri nedensellik ve Eşbütünleşme bakımından bir araştırmaya konu oldu. Araştırma sonucuna göre altcoin ve Bitcoin arasında, çift yönlü nedensellik olduğu ortaya çıktı. Diğer yandan eşbütünleşik ilişkisinin de kripto paralar arasında varlığına dair işaretler, bu araştırma ile birlikte görülmüş oldu.

Altcoinler ile BTC arasındaki ilişki için önemli işaretlerden de biri de altcoinlerin BTC’ nin piyasa trendini aşağı veya yukarı hareket ile yansıtmalarıdır. Bitcoin ve altcoin arasında genel anlamda rekabet söz konusudur. Her ne kadar rekabet olduğunda bir birimin değeri azalırken diğerinin yükselmesi bekleniyor olsa da BTC’ nin piyasa değerindeki düşüş hareketleri altcoinleri de olumsuz olarak etkilemektedir. 

Bitcoin ve altcoinlerin ilişkisine göre yatırım yapmayı planlıyorsanız ters korelasyon denen yani biri yükselirken diğeri düşen kripto paralara dikkat etmeniz yatırım riskinizi azaltacaktır. 


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama