Coin Yakmak Nedir? Nasıl Yapılır?

Coin Yakmak Nedir? Nasıl Yapılır?

Dijitalleşme ile birlikte kripto paraların son zamanlarda popülerleşmesi ile hayatımıza yeni bir terim daha kattı: coin yakmak.  Bu yazıda coin yakmak nedir ve nasıl yapılır? sorularının yanıtlarını sizlere sunacağız.

Coin Yakmak 

Coin yakmak, kripto paranın belirli bir miktarı dolaşımdan alarak bu kripto parayı kullanılamaz hale getirilmesine coin yakmak denilmektedir. Böylelikle para arzını azaltır. Coin yakmanın amacı ise deflasyon oluşturmaktır. Bu işlemi Binance her çeyrekten sonra toplam ticaret hacmine göre yakma işlemini gerçekleştirir. Bu işlemi genellikle altcoinler ya da küçük ölçekli tokenler tarafından yapılmaktadır. 

Coin Yakmak Neden Yapılır?

Coin yakma işlemleri bazen fiyatları dengede tutmaya yararken bazen de hata düzeltme için gerçekleştirilir. Bazen ise istenmeyen işlemlerden kaçınmak veya güvenlik oluşturmak için coin yakılır. Coin yakma neden yapılır sorusunun başka bir açıklaması ise blochain’de işlemleri doğrulamak ve yeni veriler eklemek için tercih edilir. Çünkü böylelikle daha güvenli bir ortam oluşturulur. Bunun yanı sıra madencilik hakkı kazanmak içinde yakma işlemi gerçekleştirilir. Coinlerin sürekli yakılması işlemi zamanla madenci sayısını azaltarak rekabeti de azaltacaktır. Aslında madencilik olayında temel amaç budur.

Coin Yakma İşlemi Aşamaları

Bir coin sahibi yakma işlemi gerçekleştirmek istiyorsa coin yakma işlemi aşamaları şu şekildedir: coin sahibi öncelikle coin satma isteğini belirterek coin satma istiyorum talebini bildirir. Daha sonrasında kontrat coin yakmak isteyen kişinin hesabına bakar ve coin bulunuyorsa ve miktarı varsa doğrular. Eğer ki yeterli coini bulunmuyorsa yakma işlemi talebi reddedilir. Yeteri kadar coini varsa da cüzdanından düşüş sağlanır. En sonunda ise coin miktarı güncellenir ve istenilen coinler yakılır. Yakma işlemi başlatıldığı sırada kalıcı olarak yok edildiği için geri dönüşü olmaz. 

Coin Yakmanın Önemi 

Kripto para biriminin değeri 1 milyon dolar ve toplam arzı 1 milyon adet olduğunu düşünelim. 250 bin coin yakılırsa toplam arz 750 bine düşeceği için coin yakma işleminin ardından coin miktarı düşse de kripto paranın değeri aynı kalacaktır. Bu durumda kripto paraların da birim fiyatının artışına neden olacaktır. Coin yakmanın önemi bu yüzden değerlidir. Yaşanan artış ile de yatırımcıların dikkatini çekecek ve büyük yükselişler görülecektir. 

Bu yazımızın ardından “Kripto neden paralar yükselir, neden düşer?” başlıklı içeriğimizin de dikkatinizi çekebileceğini düşünüyoruz. 


HABER ETİKETLERİ coin yakmakcoin nasıl yakılırcoin neden yakılırcoin yakmak ne demekcoin neden yakılırcoin yakmanın önemi

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama