IOTA Coin Nedir?

IOTA Coin Nedir?

Kripto para piyasasında sayısı yüzleri bulan alt coinler olsa da bunlardan bazıları ciddi bir çıkış yakalamış ve diğer alt coinlere nazaran daha fazla rağbet görmüştür. Bunlardan biri olan IOTA coin nedir? Sorusu, bu kripto birime yatırım yapmak isteyenler tarafından araştırma esnasında en fazla sorulan sorular arasında yer alıyor.

IOTA Nedir?

IOTA; Tangle teknolojisine sahip işlem ücreti bulunmayan ve nesnelerin interneti alanında faaliyet gösteren modüler bir kripto para birimidir.

Merkezsiz olması, tüm dijital para birimlerinde olduğu gibi IOTA için de geçerliliğini korumaktadır. 

Her geçen gün büyüyen nesnelerin interneti, kaynak paylaşımı gibi seçeneklerin daha fazla önem kazanmasına neden olmaya başlamıştır. Birçok kripto biriminin sorunlarından daha uzak yapısıyla dikkat çeken IOTA, kullanılabilirlik yönünden sağladığı kolaylıklar ile gün geçtikçe popülerliğini sürdürüyor.

IOTA Tarafından Kullanılan Tangle Teknolojisi Nedir?

IOTA coin nedir? Sorusunu cevaplandırırken, diğer yandan da Tangle teknolojisi hakkında bilgi edinmek gerekiyor. 

Bu teknoloji bloksuz dağıtımlı teknolojilerinden biri olup hedefe odaklı ve ölçeklenebilir özellikler taşımaktadır. Kripto para piyasasında yeni kabul edilebilecek teknolojilerden biri olan Tangle, varlık transferlerinin işlem ücreti olmadan paylaşılmasına imkân vermesiyle tanınıyor.

Yatırımlarda işlem ücretleri nedeniyle küçük yatırımların yapılması daha zor olurken, bu teknoloji sayesinde işlem ücretinin olmaması daha küçük miktarlarda yatırım yapmaya da imkân tanımış oluyor.

Tangle teknolojisi sayesinde IOTA, veri transferinin olmasını da sağlıyor. Bu transfer yapılırken farklı seçeneklerin sunulması, güvenli iletişim kanallarının kullanılması ve doğrulanmış cihazların bulunması, IOTA’nın güvenliğe dayalı önemli özellikleri arasında yer alıyor. Teknolojinin sağladığı güvenlik koşulları sayesinde, olası saldırılar neredeyse imkânsızlaşarak yatırımcılara güvenli ortam sağlıyor.

IOTA Nasıl Çalışır?

Kullanılan teknolojik altyapı, aslında tüm yatırımcıların IOTA güvenliğine katkı sunmasını sağlamaktadır. Buna göre işlem yapmak istenildiğinde, diğer yapılacak işlemlerinde onaylanması gerekmektedir.

Tangle teknolojisi tarafından sağlanan dağıtımlı defter özelliği, açık kaynaklı olmasıyla birlikte işlemlerin önceki işlemler sayesinde onaylanmasına olanak tanır. Bu çalışma prensibi ise ağın onaylanmasının, sistemin önemli ve vazgeçilmez özellikleri arasında olmasını sağlıyor. Diğer yandan yapılan işlemlerin artması ile birlikte, ağ hem daha güvenli hem de daha hızlı hale gelmektedir.

IOTA Coin üzerine hazırladığımız bu içeriğin ardından “Dogecoin nedir?” başlıklı içeriğimizi de okumanızı öneririz. 

 


HABER ETİKETLERİ iota nediriota ne demekiota coiniota coin nasıl çalışıriota coin merkezi

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama