Kripto Para Borsasında Stop Emri Nedir, Nasıl Yapılır?

Kripto Para Borsasında Stop Emri Nedir, Nasıl Yapılır?

Kripto para borsasında stop emri, belirlediğiniz stop fiyatı emrini harekete geçiren fiyat olarak açıklanabilir. Örneklemek gerekirse; bir kripto paranın kritik olarak tabir edilebilecek direnç fiyatını yukarı kırması durumunda fiyatta yükseleceğini düşünüyorsunuz fakat bu fiyat yukarı kırılamadıkça yükseliş gerçekleşmeyeceği konusunda düşünceleriniz var. Bu durumda belirlediğiniz kritik direnç seviyesi stop emir fiyatıdır. Her olasılığa karşı bu fiyatın biraz daha yukarı fiyatını da belirlerseniz bu sizin limit fiyatınız olacaktır. 

Kripto Para Borsasında Stop Emri Nasıl Yapılır ve Kullanılır?

Kripto para borsasında stop emri ve stop-limit emirlerinin ne anlama geldiği çok iyi anlaşılması gereken konular arasında yer almaktadır. 

Stop emirlerinin hepsinin temel olarak amacı, borsada işlemlerin beklediğiniz şekilde gerçekleşmediğini gördüğünüzde belirlediğiniz fiyat üzerinden işlemin kapanması amacını taşımaktadır. Bu emirler belirlediğiniz stop seviyesine, piyasanın fiyatının gelmesi ile otomatik olarak devreye girer ve bir nevi işlemi durdurma yoludur. 

Bu durumu daha iyi açıklamak için örnekleme yapmak, stop emrini daha iyi anlayabilmeyi kolaylaştıracaktır. Örneğin; 1 Bitcoini X fiyattan aldınız. Siz, Bitcoini aldıktan sonra aldığınız X fiyatın üzerinde yer alan Y fiyatına gitti ve siz genel bir analiz yaptığınızda, bu fiyatın daha da yükseleceğini düşünüyorsunuz. Bu durumda stop-loss emri verebilir ve devamlı olarak fiyat seviyesini takip etmek için ekrana bakma zorunluluğundan kurtulabilirsiniz. 

Eğer X ve Y fiyatları arasında kalan bir fiyata stop-loss emri verirseniz fiyat düşüşe geçtiği taktirde kârınızı alabilirsiniz. Bu bir nevi garantidir. X ve Y fiyatları arasına stop emri vermek bu fiyat aralığından daha aşağıya bir düşüsün gerçekleşmesi durumunda aldığım 1 Bitcoini sat anlamına gelmektedir. 

İşlem rahatlığı sağlayan ve kayıpları aza indirgeyen stop emri devamlı işlem takip etme zorunluluğunu da ortadan kaldırmaktadır. Bu noktada özellikle belirmek gerekir ki, bazı kripto para borsalarında stop-loss türü uygulamalar bulunmamaktadır. Kripto para borsalarında işlem yapmadan önce stop emirlerinin uygulanmasının olup olmadığı öğrenmek size fayda sağlayacaktır Bir çeşit güvence olan bu yöntem Binance gibi para borsalarında bulunmaktadır. Yine yapılan basın açıklamaları ile BTC Türk gibi piyasalar da kripto para borsasında stop emri uygulamasını kullanacaklarını açıklamışlardır. 

 


HABER ETİKETLERİ kripto stopkripto stop emrestop limit

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama