Kripto Paralar Neden Yükselir, Neden Düşer? Düşme ve Yükselme Nedenleri

Kripto Paralar Neden Yükselir, Neden Düşer? Düşme ve Yükselme Nedenleri

Kripto paraların düşme ve yükselme nedenleri ve Bitcoin ve altcoinler neden yükselir, neden düşer? Sorusunun cevabı yazımızda.

Kripto paraların atası Bitcoin ile başlayan dijital para furyası, her geçen gün kendini geliştirerek devam ediyor. Günümüzün en önemli yatırım araçlarından biri haline gelen kripto paraların düşme nedenleri ile yükselme nedenleri de doğal olarak bu para birimlerine yatırım yapanlar tarafından merak edilmektedir. Nihayetinde ciddi bir yatırım olması sebebiyle, yapılan yatırımlardan en iyi şekilde kazanç elde etmek için bu bilgilere hâkim olunması gerekmektedir.

Kripto Paralar Neden Düşer?

Öncelikle kripto paraların düşme nedenleri üzerinde bir inceleme yapacak olursak, şunlardan bahsedebiliriz.; 

Arz-Talep Etkeni 

Tüm piyasalarda olduğu gibi kripto para piyasasında da arz talep etkeni fiyatlar üzerinde etkili olmaktadır. Dijital para dünyasında para alımına istekli yatırımcıların davranış biçimleri, fiyatlar üzerinde etki etmektedir. Şayet alıcılar tarafından ilginin azalması durumunda fiyatlarda düşüş yaşanması söz konusudur.

Güvenlik Sorunları 

Küresel anlamda ekonomide her zaman birtakım sorunların olması mümkündür. Ancak kripto para piyasasında çeşitli etkenlere bağlı olarak ciddi bir güvensizlik söz konusu olduğunda, fiyatların düşmesi beklenmelidir. Çünkü kripto paraların en önemli özelliklerinden biri, merkeziyetsiz bir sisteme bağlı olup takip edilme ihtimallerinin oldukça zayıf olmasıdır. Ancak bu ihtimalin zayıflaması ve güvenlik yönünde bazı spekülasyonlar ortaya çıkması, kripto paralar neden düşer?  Sorusuna verilebilecek cevaplardan biridir. 

Direnç Kırılması

Birçok yatırım aracında beklenmedik şekilde görülen yükselme, belirli bir yerden sonra ciddi düşüşe geçişin başlangıcı olacaktır. Pik noktası olarak da tanımlayabileceğimiz direnç kırılması, bu tür bir yükselmeden sonra fiyatların hızlı ve ciddi oranlarda düşmesine neden olabilir. Bu yüzden kripto paralara yatırımlar yaparken, direnç kırılma noktasını iyi analiz ederek bir süre yatırımlarınızı durdurmanız faydalı olabilir. 

Spekülasyonlar

Dünyanın önde gelen yatırımcılarının ve ekonomi yöneticilerinin kripto paraların düşeceği yönünde ciddi spekülasyonlar yapmaları, Bitcoin ve diğer tüm para birimlerinin düşüşüne neden olabilir. Böyle durumlarda kesin bir düşüşten bahsetmek mümkün olmasa bile, yapılan spekülasyonların ciddiyetine bağlı olarak bir beklenti içine girip yatırımı buna göre yapmak daha yerinde olacaktır. 

Kripto Paralar Neden Yükselir?

Kripto paraların yükselme nedenleri, aslında düşüş nedenlerinin tam tersine bağlı olarak gelişmektedir. Yine bunlara kısaca değinecek olursak, şunlardan bahsetmek mümkün olacaktır; 

  • Kripto paralara yönelik ciddi bir talebin olması, fiyatlarının yükselmesine etki eden önemli faktörlerden biridir.
  • Ekonomi duayenlerinin ve dünyanın önde gelen iş adamlarının olumlu yönde manipülasyon yapmaları, fiyatlara etki edebilecek derecede önemlidir. Bunun en son örneğini Tesla otomobillerinin sahibi Elon Musk ile verebiliriz. Sadece Twitter üzerinden yaptığı açıklamalar sonrasında, Bitcoin başta olmak üzere kripto paralarda ciddi bir hareketlenme yaşandı.
  • Dünyanın gelişen şartlarına bağlı olarak fiziki para birimlerine göre kripto paralara güven artışının yaşanması, fiyatların artmasına neden olacak faktörlerden biridir. Bunların dışında ekonomisi güçlü devletlerin ödeme yöntemleri arasına kripto para birimlerini dahil etmesi, ortaya önemli bir güven koyacağı için fiyatların yükselmesine sebep olur.

Kripto paralar neden yükselir, neden düşer sorusunu yanıtladığımız içeriğimizin ardından Kripto Para Kazanma Yolları yazımızı da okumanızı öneririz. 


HABER ETİKETLERİ kripto paralar neden yükselirkripto paralar neden düşerkripto paraların yükselme nedenlerikripto paraların düşme nedenleri

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama