Obo formasyonu nedir?

Obo formasyonu nedir?

Obo formasyonu, finans dünyasında yatırımcıların çok iyi bildiği ve alım satımlarına ona göre ayarladığı bir grafik göstergesidir. 

OBO Ne Demektir?

Obo’nun açılımı omuz baş omuzdur. Bu formasyon, borsadaki alım satımlar ile düşüş ve yükseliş gösteren değer grafiklerinin bir varyasyonudur. Alımların artması ile piyasadaki değeri artan finans varlıkları, piyasa tepkisi sonucunda satışların gerçekleşmesi ile kısa süreli düşüş yaşar. Yükseliş ve düşüş ile birlikte bir kalkık bir omuz şeklini alan grafik daha sonra yükselişe geçer. Çünkü bu düşüşü alım fırsatı olarak gören bazı yatırımcılar bu bölgelerden alım gerçekleştirirler. 

Alımların aniden artması ile piyasa değeri yükselen finans enstrümanı, tepe noktasında konumlanır. Bu tepe noktasına baş adı verilir. Piyasadaki artışa karşılık olarak bir tepki oluşur. Tepki ile birlikte satışlar gerçekleşir. Yüksek hacimde satışların gerçekleşmesi ile birlikte değeri düşen grafik, geldiği noktada bazı yatırımcılar için alım fırsatı oluşturur. Alımlar gerçekleştikten sonra ise grafik değeri kısa süreli olarak tekrar yükselir ve ikinci omuzu oluşturur. 

Sol omuz, baş ve sağ omuzdan oluşan ve engebeli bir dağı andıran bu grafik türü, yükselmekte olan bir trendin piyasa ortalamasının üstüne çıkması değerinin düşmesini ifade eder. Buradaki yükselmeye karşılık gerçekleşen fiyat azalması ise şok satışları nedeniyle meydana gelir.

Özellikle ikinci(sağ) omuzun sol omuzun yükselmeye başladığı hizadaki noktasından sonra fiyatlar dibe doğru inmeye başlar. Ani ve sürekli düşüşün başladığı bu noktaya kırılma noktası denir. Bu noktadan sol omuza çizilen kesme ise obo formasyonundaki boyunu ifade eder. Alım iştahının düşmesi ile birlikte düşen değerler ile birlikte insanlar ellerindeki varlıkları nakitte çevirmeye başlarlar. OBO formasyonunun azalan bir trendi ifade etmesinin nedeni de budur. Boyun kısmının altındaki alanda alımların yapılması genellikle popüler bir piyasa tavrıdır.

Birçok finans piyasası bu noktalardan satış işlemleri açılmaya başlanır. Değerlerin düşmesi ile birlikte düşük fiyatlardan varlıkları satın alan insanlar, tekrar yükselişin başlayacağı zamanı bekler ve baş kısmında satış gerçekleştirerek kar elde edebilirler. 

Obo formasyonu üzerine hazırladığımız bu içeriğimizin ardından “Kripto Para” kategorimizde yer alan diğer içerikleri de incelemenizi öneririz. 


HABER ETİKETLERİ oboobo kriptoobo formasyonuobo açılımıobo nedir

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama