Telefondan Kripto Madenciliği Nedir?

Telefondan Kripto Madenciliği Nedir?

Kripto paralarda yaşanan hareketlilik ve Bitcoin’in yükselişi, kripto para madenciliği konusunda gün geçtikçe daha fazla insanın araştırma yapmasına neden oluyor. Kripto paraların nakit ile satın alınması herkes tarafından mümkün olamayacağı için, telefondan kripto madenciliği veya bilgisayardan kripto madenciliği gün geçtikçe daha fazla ilgi görüyor. 

Telefondan Kripto Madenciliği Yapmak Mümkün Müdür? 

Kripto madenciliği, Bitcoin piyasasındaki yükseliş ile daha çok kullanılmaya başlamıştır. Yüksek fiyatları nedeniyle yatırım yapamayan kişiler, sahip oldukları bilgisayar veya telefonların işlemci gücüyle madencilik yaparak bitcoin ve alt coinleri kazanmaya çalışıyorlar. 

Tam kapasitede bir madencilik yapabilmek için ise yaklaşık 15.000 TL’yi bulan yüksek hız kapasitesine sahip işlemcilerden almak gerekebiliyor. Bu masrafı da karşılamak bütçe için zorlayıcı olduğundan mevcut cihazların kullanılması ile kripto para madenciliğine yönelim yaşanırken, telefondan kripto madenciliği yapılmasında artış yaşanıyor. 

Mobil cihazlar ile kripto madenciliği yapmak diğer adı ile mobil madencilik, mevcut akıllı cihazlar için zorlayıcı bir işlem olarak karşımıza çıkıyor. Madencilik için telefonların işlemcileri henüz yeterli olmadığı için akıllı telefonların fazla ısınması, sistemlerinin bozulması gibi sıralanabilecek birçok sorun telefondan madencilik yapmak isteyenlerin yaşadığı problemler arasında yer alıyor. 

Hali hazırda kullanılan gerçek kripto madencilik için tasarlanmış ve üretilmiş makinalarda bile su soğutmalı olarak adlandırılan motorlar bulunuyor. Elektrik tüketimi bile bu makinalar için fazla iken madencilik için tasarlanmamış makinalarda kripto para madenciliği yapmaya çalışmak cihazların kullanım ömrünü kısaltırken çeşitli problemlere de neden oluyor. 

Oluşabilecek bu sorunlara karşın, geliştirilen bazı uygulamalar telefonda madencilik için gerekli desteği sunmayı hedef alıyor ve mobil uygulamalar aracılığı ile kripto madenciliği yapmak bir nebze olsun telefonların yükünü hafifletip madencilik yapmayı olanaklı kılıyor. 

Altcoinler Telefonda Madenciliği Teşvik Ediyor

Altcoinler özellikle de Electroneum, telefonda madencilik konusunda hız kesmeden projeler üretiyor. Bu kripto para birimi cep telefonunda madencilik uygulaması yükleyen kişilere ortalama 15 TL’lik aylık Electroneum coin’i hediye etmesi ile dikkat çekmektedir. Aslında madencilik olarak lanse edilen bu uygulama telefondan madencilik yapmayıp, bulut madenciliği adı verilen işlemi uygulamaktadır. 

Telefondan Kripto Para Madenciliği İçin Yapılan Çalışmalar

Bazı telefon şirketleri ve uygulama geliştiriciler, telefondan kripto para madenciliği yapılması için çalışmalarına hız vermiş durumdalar. Örneğin HTC Genel Müdürlüğü, EXODUS 1S adını verdiği akıllı telefondan kripto para madenciliği yapılmasını sağlayıcı çalışmalar yapıyor. Bu telefondan Monero kısa adı ile XMR kripto para madenciliği yapılabilecek ve eş zamanlı olarak piyasaya sunulacak DeMiner uygulaması ile bu telefondan madencilik yapılması mümkün olabilecek. 

Mobil Mining Aplikasyonları(Uygulamaları) Nelerdir? 

Telefondan kripto para madenciliği yapılabilmesi için geliştirilen birçok aplikasyon bulunuyor. Bunlardan bazıları; 

  • Exenox 
  • Cointiply
  • Peerbet
  • ThunderCore Hub olarak sıralanmaktadır. 

Exenox

Web sitesi ve mobil uygulama üzerinden madenciliğe olanak tanıyan Exenox, yeni bir altcoindir. Kayıt aşamasından sonra madencilik yapılabilen uygulamada, günlük olarak belirli bir hız ile madencilik yapılabiliyor. Kullanıcı yorumları olumlu olan uygulamada referans sistemi ile daha hızlı Exenox Coin kazanılıyor. 

Cointiply

Görev yap ve para kazan olarak tanımlanan uygulamanın ödemeleri kripto paralarla yapılıyor. Daha önce sadece web sitesi üzerinden ulaşılabilen Cointiply, artık mobil uygulama olarak da hizmet veriyor. Kullanıcılar, uygulama içinde yer alan mobil oyunlarda belirli bir seviyeye geldiklerinde kripto para kazanabiliyorlar. 

Peerbet

KIN Token ödemesi yapan Peerbet, kullanıcıların reklam izleyerek kripto para kazanmasını sağlıyor. Uygulamayı kullananlara belirli zamanlarda reklamlar yönlendiriliyor ve bu reklamları izleyerek sanal para kazanmaları sağlanıyor. Uygulamadan kazanılan KIN Tokenlar borsada da işlem görüyor. 

ThunderCore Hub

Telefondan kripto madenciliği yapılmasına olanak tanıyan ThunderCore Hub, TT token ödemesi yapmaktadır. Yeni kullanıcılara bonus olarak rastgele miktarlarda TT token verilmektedir. Yapılan madencilikte her kullanıcı eşit hıza sahiptir. Uygulamada kazanılan tokenların dolar bazında karşılıkları, borsada kripto para biriminin anlık işlemleri de yer almaktadır.  


HABER ETİKETLERİ telefondan kripto madenciliğimobil kripto madenciliğimobil kripto para kazanmamobil madencilik

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama