Uniswap Coin Nedir? Nasıl Alınır?

Uniswap Coin Nedir? Nasıl Alınır?

Kripto para birimleri ile ilgilenmeye başlamışsanız, Uniswap Coin sıkça karşınıza çıkan varlıklardan biri olabilir. Aslına bakarsanız, borsa platformlarında yer alan birimlerin neredeyse hepsinin kendine ait bir işlevselliği veya kurumları bulunur. Kimi kurumlar gerçek paralar ile işlem görürken, kimileri kripto para birimleri için bir ekosisteme sahiplerdir. Uniswap da kripto para birimi için merkezi olmayan bir borsadır. 

Ethereum ve DeFi adı verilen merkezi olmayan finans ekosisteminin temel projelerinden biri olmasının yanında, başarılı bir proje olarak kabul edilebilir. Ayrıca bugün işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto paraları arasında ilk 20 arasında yer almaktadır. Daha iyi anlayabilmeniz için, bu yazıda Uniswap coin nedir ve Uniswap coin nasıl alınır gibi soruların cevabını vermeye çalışacağız. 

Uniswap Coin Nedir?

Uniswap, dünyanın en eski ve en değerli altcoinlerinden olan Ethereum blok zinciri ağında çalışan bir kripto para değişim, bir diğer adıyla takas sistemdir. Açık kaynaklı bir protokol olmasından ötürü, herkesin etkileşime girmesine ve nasıl çalıştığını anlayabilmesine imkân verir. Bu aynı zamanda şeffaf bir işleyişin göstergesi olarak da kabul edilebilir. 

 Uniswap yalnızca ağına bağlı olduğu Ethereum tabanlı birimlerin ticaretinde kullanılabilir. Bunu yaparken bir veya daha fazla aracıya izin vermez. Ethereum blok zincirini kullanarak doğrudan kendi Ethereum saklama cüzdanınızdan ticaret yapmanıza olanak verir. Bu sisteme, merkezi olamayan değişim, yani DEX adı verilir. Ayrıca satın alım veya satış fiyatı, Ethereum blok zincirindeki akıllı protokollerle otomatik olarak belirlenir. Bu ağda işlem yapmak için kimliğinizi vermek zorunda değilsiniz. Dolayısıyla anonim işlem yapabilmenize izin verir. 

Tüm bunlarda Uniswap coin, Uniswap Exchange sisteminin bir belirtecidir. Örneğin, Bittorent uygulamasının uygulama içi kullanıma izin verdiği birimin adı BTT’dir. Belirteçler, kripto paraların ekosistemine göre değerlendirilebilir. Uniswap uygulamasında ticaret yapmak için, AMM adı verilen Oto Pazar mekanizması geliştirilmiştir. Bu sayede Uniswap borsalarının, alıcıların ve satıcıların sabit fiyatlarla siparişlerini önceden listelemelerine gerek kalmadan fiyat sağlamasına olanak tanır. 

Bir sipariş defteri oluşturma için fiyatlar üzeirnde anlaşan alıcılara ve satıcılara güvenme yerine, likidite havuzları denilen bir konsept, Ethereum tabanlı varlıkların hisse karşılığında akıllı sözleşmeler yapmalarına imkân tanır. Bu sayede alıcı ve gönderici, güven sorunu kalmadan takas işlemlerini rahatlıkla yapabilirler. Burada garantör Uniswap’ın kendisi olur. Ne kadar işlem yapılırsa, yatırımcılar likidite havuzuna o kadar işlem ücreti tahakkuk eder. 

İsteyen herkes Uniswap’te bir alım satım likidite havuzu oluşturabilir. Örneğin USDC-ETH veya ETH-USDC işlemi yapılabilir. Bu durumda her iki havuza eşit oranda bir ekleme yapmanız gerekir. Örneğin 250 dolarlık yatırım için, USDC’ye 125 dolar, ETH’ye 125 dolar katkıda bulunmalısınız. Yatırımcıların varlıklarını Uniswap’te değerlendirmesi için %30’luk bir işlem ücreti payı alırlar. Yani, varlıklarını Uniswap’te kullanılmak üzere bir araya getiren yatırımcılar, işlem ücretlerinden Likidite Havuzu Coinleri elde ederler. Daha sonra yatırımcılar kazandıkları bu coinlerin akide dönüştürebilir ve yaptıkları katkı kadar yüzdelik olarak kazanç elde edebilirler.

Uniswap coin nedir sorusuna en kısa tabiriyle bu şekilde cevap verebiliriz. Peki Uniswap coin nasıl alınır? 

Uniswap Coin Nasıl Alınır?

Neredeyse piyasada yer alan tüm kripto para platformlarında listelenen birim için bu platformlardan birine üye olmanız gerekir. Popüler yerli kripto para borsalarından da uniswap alınıp satılabilmektedir.

Üyelik işlemleriniz bittikten ve üyeliğiniz onaylandıktan sonra, TL, dolar, BTC veya kullandığınız borsa platformunun belirteci karşılığında birim satın alabilir, tokenlarınızı kullanabilir veya bir yatırım olarak bekletebilirsiniz. Bu yazımızda Uniswap coin yorum ve analiz konularına değinmeyeceğiz fakat şu an için en yüksek seviyelerinin biraz altında olduğunu söyleyebiliriz. ICO’sunun ardından yaklaşık 5 dolar seviyelerinde işlem görmeye başlayan varlık, 2020 yılının sonlarına kadar bir sıçrayış yapmamıştı ancak 2021 yılı ile beraber boğa koşusu başlatan tek boynuzlular, birkaç ayda 5 dolardan 34 dolara kadar çıkma başarısı göstermişlerdi.                


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama