XRP Coin Nedir, Nereden Alınır?

XRP Coin Nedir, Nereden Alınır?

XRP Coin, kripto para dünyasında bulunan Ripple ağının para birimidir. Son günlerde yatırımcıların daha fazla ilgisini çekmeye başlayan Ripple, kripto para piyasalarında hareketli bir grafiğe sahiptir. Bankacılık sektöründe de kullanılmaya başlamış olması hem güvenilir olmasını sağlamış hem de değeri üzerinde yükselişe neden olmuştur.

Amerika Birleşik Devleti merkezli olarak geliştirilmiş olan Ripple, kısa adı ile XRP Coin aslında blockchain tabanlı olan bir iletişim protokolüdür. Bu ağ üzerinden yapılan transferler de oldukça hızlı olmaktadır.

XRP Coin’in kripto parası olduğu Ripple sisteminde, bankalar, çeşitli dijital varlık borsaları, şirketlerin blok zincirleri kullanılmaktadır. Bu gelişmiş teknolojik zincir düşük işlem ücreti ile gönderimler sağladığı gibi küresel boyutta para gönderimini de kolaylaştırmaktadır.  

XRP Coin Nereden Alınır? 

Ripple ağının kripto parası olan XRP Coin, BtcTurk gibi yerli kripto para borsalarından veya Bitsane gibi yabancı para borsalarından veya Binance’den alınabilir. Kripto para borsalarına başvuru oluşturup kimliğinizi doğruladıktan sonra kayıt oluşturma işlemi yapabilirsiniz.

Güvenli şekilde kayıt işleminizi gerçekleştirdikten sonra kripto para borsası işlemleri yapmak için hazırsınız demektir. Kaydınızda bulunan hesap kısmından ulaşacağınız cüzdan bölümünde bulundurduğunuz para miktarı kadar XRP Coin’i alabilirsiniz. XRP alabilmek için BtcTurk, bitlo.com gibi bilinen kripto para borsalarını tercih etmek gerekiyor.  

XRP Coin kripto para madenciliği ile üretilmeyen bir kripto paradır ve sadece Ripple Labs şirketi tarafından piyasaya sunulmaktadır. 

Ripple Cüzdanı Nedir? 

XRP Coin alabilmek için gerekli olan bu cüzdan, sahip olduğunuz Ripple değerini değil bu değerin kullanılabilmesi için gereken özel anahtarı barındıran yazılımdır. Bu cüzdan sayesinde Ripple bakiyenizi görebilir ve blok zincir ile diğer Ripple cüzdanlarına transferler gerçekleştirebilirsiniz. 

Ripple cüzdanlarının mutlaka bir adresi bulunur. Adres kodlardan oluşur ve bu kodlar 26 ile 35 karakterlik rakam ve harfleri ihtiva eder. Ripple cüzdanları hakkında bilinmesi gereken bir diğer nokta; bu cüzdan ile bakiyenizde olan Ripple miktarının TL, Euro, Dolar gibi para birimlerine dönüştürülemeyeceğidir. Eğer paranızı bu para birimlerine dönüştürmek isterseniz değişim borsalarının kullanılması gerekir. 

Ripple cüzdanlarının 3 çeşidi bulunmaktadır. Bunlar; 

  • Online cüzdanlar
  • Kağıt cüzdanlar
  • Masaüstü cüzdanlar olarak sıralanmaktadır. 

XRP Coin üzerine hazırladığımız içeriğimizin ardından “Dot Coin nedir?” başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.


HABER ETİKETLERİ xrp coinripple coinxrp nedirxrp nasıl alınırxrp nereden alınır

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama