İkinci elde en çok hangi araç satıldı?

İkinci elde en çok hangi araç satıldı?

Volkswagen ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında zirvede yer aldı. Mayıs ayında 26 bin 532 adet ikinci el Volkswagen araç satıldı. Volkswagen’in ardından ikinci sırada Renault üçüncü sırada ise Ford yer aldı.

Otomotiv Distribütörleri Derneği'nce (ODD) INDICATA verilerine göre geride bıraktığımız ayda 139 bin 494’ü binek, 36 bin 526’sı hafif ticari olmak üzere 176 bin 20 adet ikinci el araç sayıldı. İkinci el satışlarda oranlara bakıldığında %79 binek, %21 hafif ticari satışları gerçekleştiği görüldü.

İkinci el araç satışları 2019 yılının mayıs ayına göre yüzde 17, bu yılın nisan ayına göre ise yüzde 38 arttı.

İlk 5 aylık veriler göz önünde tutulduğunda ise geçen yılın aynı dönemine göre satışların yüzde 6 arttığı kaydedildi.

En Çok Volkswagen tercih edildi

Mayıs ayı verilerine göre  ikinci el online pazarda geride bıraktığımız ay en çok satışı gerçekleşen marka Volkswagen olurken hemen ardından Renault ve Ford yer aldı.

Bu 3 markanın ardından sıralama Fiat, Opel, Mercedes, BMW, Hyundai, Peugeot ve Toyota olarak gerçekleşti.

Bu 10 marka ikinci el online pazarındaki satışların yüzde 78'ini oluşturdu.

En hızlı satılan marka Ford, en yavaş satılan marka Mercedes-Benz

Ford online pazarda ortalama 40 günde satılarak en hızlı satılan marka oldu, ortalama 49 günde satılan Mercedes-Benz ise en yavaş satılan marka oldu.

Passat satışlarda Zirvede

Binek modelleri arasında zirve 7 bin 324 adet satışla Volkswagen’in Passat modelinin oldu. Passat’ın ardından Renault Clio ve Ford Focus geliyor

Ticaride lider Doblo

Hafif ticari araçlar kategorisinde ise mayıs ayında da zirvenin sahibi 4 bin 790 adet satışla Fiat Doblo’nun oldu. Doblo’yu, Fiorino, Ford Transit/ Tourneo Courier, Ford Transit / Tourneo Connect ve Volkswagen Caddy takip etti. 


HABER ETİKETLERİ ikinci el otomobil satış rakamlarıikinci el hangi otomobil ne kadar sattı

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama