İşte Merkez Bankası’nın faiz kararı

İşte Merkez Bankası’nın faiz kararı

Ekonomide gözler bugün toplanan Para Politikası Kurulu’nun alacağı faiz kararındaydı. Kurul yüzde 10.25 olan politika faizini yüzde 15’e çıkartarak 475 baz puan arttırma yönünde bir karar verdi. Faiz artışı piyasa beklentilerine paralel gerçekleşirken bir diğer beklenti olan “sadeleşme” adımı da gerçekleşti. Artık bir hafta vadeli repo faiz oranı parasal duruş için tek gösterge niteliğinde olacak.

Merkez Bankası'ndan politika faizi açıklaması

Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı;

“Artan vaka sayıları nedeniyle getirilen kısmi kısıtlamalar, başta hizmetler sektörü olmak üzere iktisadi faaliyetin kısa vadeli görünümüne dair belirsizlikleri arttırmaktadır. Diğer yandan, salgın döneminde sağlanan güçlü kredi ivmesinin gecikmeli etkileriyle artan iç talep, ithalat kanalıyla cari işlemler dengesini olumsuz etkilemektedir. Türk lirasındaki değer kaybının gecikmeli etkileri, uluslararası gıda fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki bozulma enflasyon görünümünü olumsuz etkilemektedir. Kasım ayına ilişkin takip edilen veriler, enflasyonda yakın dönemdeki döviz kuru oynaklığı kaynaklı bir yükselişe işaret etmekle birlikte, para politikasındaki kararlı duruşla beraber bu artışın geçici olacağı değerlendirilmektedir

Bu doğrultuda Kurul, enflasyon görünümüne dair risklerin bertaraf edilmesi, enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve dezenflasyon sürecinin en kısa sürede yeniden tesisi için, net ve güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir. Önümüzdeki dönemde parasal duruşun sıkılığı, enflasyonu etkileyen tüm unsurlar dikkate alınarak, enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar kararlılıkla sürdürülecektir."


HABER ETİKETLERİ faiz kararıfaiz artışımerkez bankası faizfaiz açıklaması

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama