Asgari Ücretliyim, Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Asgari Ücretliyim, Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

2019 yılını geride bırakıp 2020 yılına girerek yeni bir başlangıç yaptık. Her yıl olduğu gibi bu yıl da asgari ücrete belli bir zam koyuldu, bu zamdan önce asgari ücret 2,020 TL idi. 2019 yılında kredi çekmek isteyen tüketicilerimiz bu tutar üzerinden değerlendiriliyordu. 2020 yılının girmesiyle asgari ücrete yapılan bir zam söz konusu olduğu için tüketicilerin çekebileceği kredi limitleri de yükseldi. Asgari ücret 2,324 TL olduğu için haliyle kredi notlarınız da bu tutara göre yükseliştedir. Bu yüzden 2019 yılındaki çekebileceğiniz tutarla 2020 yılında çekeceğiniz tutar fark gösterecektir. 

Kredi Çekmeden Önce Nelere Dikkat Etmeliyim?

Asgari ücretliyim kredi çekmek istiyorum diyorsanız biz sizler için yapmanız gerekenleri araştırdık. İlk olarak kredi başvurusunda bulunabilmek için en az 3 aylık bir sigortanız bulunmak zorundadır. Geçmişteki yapmış olduğunuz borçlarınızın düzenli olarak ödenmiş olması gerekmektedir. Ödemeler düzenli yapılmaması durumunda bu durum sizlerin kredi notunuzu etkiler ve kredi notu düşük olan bir vatandaş kredi çekemez bu yüzden öncesinde çekmiş olduğu krediyi yada kredi kartlarının ödemesi düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Bunun dışında bankaya belirtmiş olduğunuz maaşınızı belgelemeniz gerekmektedir. Bunu sizden isteme sebepleri sizin almış olduğunuz maaşa göre taksitlendirme ve kredi vermek içindir. 

Çekeceğim Kredi Ödemeleri Neye Göre Belirlenir?

Çekmiş olduğunuz kredi tutarları ve bu tutarların geri ödemeleri bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Bunun sebebi ize bankaların belirlemiş olduğu faiz oranlarıdır. Ama genel olarak söylememiz gerekirse çekeceğiniz kredi tutarı en fazla eğer kredi notunuz çok çok iyiyse 50,000 TL’dir. İhtiyaç kredilerinde 50,000 TL üzeri kredi mümkün olduğunca verilmemektedir. Bunun ödemeleri ise 60 aya varan vade fırsatı sunulmaktadır. Ödeme tutarlarından bahsedecek olursak almış olduğunuz maaşın yani asgari ücret üzerinden hesaplarsak 2,324 TL bu tutarı ikiye bölüyorsunuz. 1,100 TL maksimum ödeme seçeneğiniz oluyor. Bu işlem bankadan bankaya değişkenlik gösterir. Söylediğimiz gibi bunun sebebi ise ilk olarak sizin kredi notunuzun düzgünlüğü, ikinci olarak gösterebileceğimiz sebebi ise bankaların sizlere vermiş olduğu kredi faizlerinin değişkenlik göstermesidir.


HABER ETİKETLERİ asgari ücret kredi çekmek

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama