Aylık enflasyonda yılın en hızlı artışı

Aylık enflasyonda yılın en hızlı artışı

Kasım ayında enflasyon verileri beklenenin oldukça üzerinde geldi. Aylık enflasyon yüzde 2.30 olurken yıllık enflasyon yüzde 14.03’e yükseldi. Aylık enflasyon beklentisi yüzde 1,1 seviyelerindeydi. 

Haziran ayından bu yana döviz kurlarının hızlı bir şekilde yükseliş göstermesi kasım ayı enflasyonunu oldukça etkiledi. Maliyetlerin artması fiyatların da yükselmesinde etkili oldu. Üretici enflasyonu yüzde 4,08 artışla yıllık yüzde 23,11 seviyesine ulaştı.

Gıda Enflasyonunda Artış

Gıda enflasyonu aylık yüzde 4,16 artış gösterdi ve manşet enflasyonuna etkisi 0,97 puan oldu. Yüzde 66,9 yükselen domatesin yanı sıra bazı kış sebzelerindeki fiyat artışları çift haneli olarak gerçekleşti. Gıda sektöründe maliyetlerin artması ürün fiyatlarında da sert yükselişler yaşanmasında etkili oldu.

Ulaştırma fiyatlarındaki artışlar enflasyonu olumsuz etkiledi

Kasım ayında ulaştırma grubunda aylık yüzde 4,51 yükseliş gerçekleşti, bu fiyat artışının manşet enflasyona etkisi yüzde 0.72 puan oldu. Otomotiv ve mototin fiyatlarındaki zamlar ulaştırma grubundaki fiyat artışında etkili oldu.

Çekirdek enflasyon sert yükseldi

B çekirdek enflasyonu yıllık yüzde 13,72’ye yükselirken altın hariç C çekirdek enflasyonu yüzde 13,26’ya ulaştı. Aylık bazda bakıldığında B çekirdek enflasyonu yüzde 2,13, C çekirdek enflasyonu ise yüzde 2,2 arttı.


HABER ETİKETLERİ Aylık enflasyon enflasyon verileri enflasyon rakamları

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama