Bankalara 5 Yıl Ödenmeyen Borçlar Ne Olur?

Bankalara 5 Yıl Ödenmeyen Borçlar Ne Olur?

Finansal sıkıntı yaşayan müşterilerin bankalara 5 yıl boyunca ödeme yapmaması halinde bazı durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu neden birçok borçlu “Bankalara 5 yıl ödenmeyen borçlar ne olur?” sorusuna yanıt aramaktadır.

Bankaların Müşterilerine Sağladığı Avantajlar

Bankalara 5 yıl ödenmeyen borçlar ne olur? Sorusu hemen hemen herkesin merak ettiği sorulardan biridir. Bankalar kendi bünyesinde bulunan müşterilerine belirli koşullar dahilinde birçok avantaj sağlamaktadır. Bu avantajlar bireysel ihtiyaç kredisi, ve kredi kartı gibi şeylerdir. Bankalar müşterilerine çeşitli avantajlar sağladıktan sonra bu verdiği tutarı faiziyle geri almak ister ve bu borç düzenli aralıklarla bankalara geri ödenmesi gereklidir. Fakat özellikle de son dönemlerde bankaların faiz oranlarının yükselmesi nedeniyle birçok müşteri kredi kartı borcunu öderken sıkıntılar yaşamaktadır. 

5 Yıl Boyunca Ödenmeyen Borçlar

Finansal sıkıntılar yüzünden bankalara olan borçlarını geri ödeyemeyen müşterilerle ilgili çeşitli yapılandırmalar bulunmaktadır. Eğer bir bankaya borcunuz varsa ve bu borcu 5 yıl boyunca ödemediyseniz banka müşterilerinin maaş aldığı hesaplarına bloke koyarak, borçları müşterilerden bu şekilde tahsil etmektedir. Bu süreç boyunca da müşteriler bankalara hiçbir kredi başvurusu yapamaz ve kredi kartı kullanımı da sağlayamazlar. 

Kredi Kartı Borcu ve Zaman Aşımı

Kredi kartı ilk 90 gün ödenmediği takdirde bankalar avukatla iletişime geçmekte ve müşterilerle hukuki bir süreç başlatmaktadırlar. Bu kredi kartlarının zaman aşımına uğraması gibi bir durum vardır. Fakat bu durum çok uzun bir zaman sonrasında mümkün olmaktadır. Kredi kartı zaman aşımı, olması için borcun 20 yıl boyunca ödenmemiş olması gerekmektedir. Fakat ilk 5 yıl ödenmeyen borçlar için çeşitli süreçler başlatılmaktadır. 

Eğer ki hiçbir mal varlığı, ev, araba, eşya, maaş ya da hiçbir ek gelir yoksa ve müşteriler hiçbir mal varlıklarını kanıtlayabilirlerse, bazı çok özel durumlarda banka kredi borçlarını silebilmektedir. Tabii ki böyle bir durumda bir uzmandan ya da avukattan mutlaka destek alınmalıdır. Fakat her ne olursa olsun yani çok küçük bir ihtimal borçlar silinse bile ilk 5 yıl borçlar ödenmediği takdirde müşteriler hiçbir bankadan kredi ya da kredi başvurusu bile söz konusu olmamaktadır. 


HABER ETİKETLERİ bana borcuödenmeyen banka borcubankalara ödenmeyen borçlar

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama