Borsa İstanbul yatırımcıları uyardı

Borsa İstanbul yatırımcıları uyardı

Borsa yatırım yapan ve hisse alan yatırımcılara Borsa İstanbul’dan videolu bir uyarı mesajı geldi. Söz konusu videoda piyasa dolandırıcılarından uzak durulabilmesi için yapılması ve dikkat edilmesi gereken noktalar belirtildi.

Sosyal medyadan kullanıcılarla paylaşılan videoda uzmanlara danışmanına önemine dikkat çekildi. 

Hisse alırken uzmanlara danışmanın önemi

Borsa İstanbul, borsada yatırım yaparken ve hisse alırken piyasa dolandırıcılarının dikkat edilmesi gereken uyarıların yer aldığı bir video hazırlayarak sosyal medya hesaplarından paylaştı. Önemli uyarıların yapıldığı videoda; "Temel ve teknik uzmanlık gerektiren bilgilendirmelerde hesabınızın bulunduğu kurumdaki yatırım danışmanından profesyonel yardım alarak, dedikodulara, sosyal medyadaki dolandırıcıların fısıltılarına kulak tıkayarak, yatırımın uzun soluklu bir yol olduğunu unutmayarak, çok yönlü bir bakış açısıyla hareket ederek." ifadeleri yer aldı. 

Yatırım yaparken nelere dikkat edilmeli?

Borsa İstanbul’un paylaştığı videoda tasarrufların pay değer artışları ve temettü gelirlerinden yararlanarak arttırıldığı konusuna değinildi ve olası yatırım tuzaklarına karşı küçük yatırımcılara koruyacak önemli uyarılar yaptı. Videoda konuyla ilgili şu ifadeler kullanıldı; "Ancak bazen bu döngüyü bozarak haksız kazanç elde etmek için yatırım tuzakları kuranlar çıkabilir. Bunlar nihayetinde yakalansalar da küçük yatırımcıların bu tuzakları öğrenip düşmemesi önemlidir. Peki bu tuzaklar nasıl kurulur? Mesela önce iki manipülatör veya bir başka ifadeyle piyasa dolandırıcısı bir araya gelir. Genelde halka açık oranının düşük olduğu fiyatı kolay hareketlendirebilecek türde, payda alım yapmaya başlar. Bu piyasada dolandırıcılarının kasasında pay senedi artar nakit azalır. Ancak henüz fiyatta bir oynama yoktur."

Manipülasyonlara karşı uyarı

Söz konusu videoda manipülatörlere karşı şu uyarılarda bulunuldu ve manipülasyonun hapis ve para cezası olduğuna dikkat çekildi; "Dedikoduyu duyan gelmeye başlar. Payın fiyatı yükseldikçe yeni yatırımcı gelir. Ceza alacaklarını henüz bilmeyen manipülatörler karı alıp mutlu bir şekilde giderken yeni yatırımcılar ellerindeki paylarla kalakalır. Pay piyasaları tüyoyla, dedikoduyla yatırım yapılacak yerler değildir. Yatırım yaparken aracı kurumunuza, bu kurumların internet sitelerinde güncellenen model portföylere bakabilirsiniz. Pay piyasaları; temel analizlere önem veren, KAP açıklamalarına itibar eden, uzmanına danışan, orta ve uzun vadeli düşünenlerin kazandığı bir yerdir."


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama