Ekim ayında ihracat 17,3 milyar dolar

Ekim ayında ihracat 17,3 milyar dolar

Ekim ayında ihracat rakamlarında 17,3 milyar dolara ulaşıldı. Bu rakam aynı zamanda tüm zamanların en yüksek aylık rakamı oldu.

Dış ticaret rakamları Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından açıklandı. Ekim ayında ihracatta yüzde 5,6 artış gerçekleşti ve 17,3 milyar dolara ulaşıldı. 

İthalatta ise yüzde 8,5 artış gerçekleşti. Söz konusu dönemde 19,7 milyar dolarlık ithalat gerçekleşti. Böylece ekim ayında ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 87,9 olarak gerçekleşti.

Altın hariç ithalatta 10 aylık süreçte yüzde 5,1 düşüş gerçekleşti ve söz konusu veri 155,4 milyar dolara geriledi.

Ocak-Ekim döneminde ihracat düştü, ithalat arttı

Ocak-ekim dönemi ihracatı 2019 yılının aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 9,08 düşüş gerçekleşti. Bu dönemde 135 milyar 658 milyon dolarlık ihracat gerçekleşti.

Aynı dönemde ithalatta ise yüzde 2,24 artış gerçekleşti ve 175 milyar 915 milyon dolarlık ithalat gerçekleşti. Ocak- ekim döneminde ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 85,7 oldu.

En çok ihracat ara mallar grubunda

Ekim ayında ham madde (ara mallar)” grubu en çok ihraç edilen grup oldu. Bu dönemde 7 milyar 958 milyon dolarlık ham madde ihraç edildi. Bu grubu tüketim malları ve yatırım malları takip etti.

En çok ihracat yapılan fasıl ise motorlu kara taşıtlar, traktörler, bisikletler, motosiklet ve diğer kara taşıtları oldu. İkinci sırada kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, nükleer reaktörler yer alırken üçüncü sırada örme giyim eşyası ve aksesuarı yer aldı.


HABER ETİKETLERİ ihracat rakamlarıithalat rakamları

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama