Emekli Olunca Kaç Para Maaş Alırım? Emeklilik maaş hesaplaması nasıl yapılır?

Emekli Olunca Kaç Para Maaş Alırım? Emeklilik maaş hesaplaması nasıl yapılır?

Emeklilik yaşı yaklaşan birçok insan, emeklilik maaş hesaplaması nasıl yapılır bilmediğinden, bu emekli olunca ne kadar maaş alacağını merak etmekte ve bunun için araştırmalar yapmaktadırlar. Neredeyse tüm ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de belirli bir yaşa gelmiş ve sosyal güvenlik kapsamında çalışarak prim borçlarını tamamlamış kişiler, gerekli şartları sağladıktan sonra emekli olabiliyorlar. Emeklilik şartları birçok etkene göre değişiklik gösterdiği için, emeklilik maaşı hesaplama yöntemleri konusunda da birçok kafa karışıklığı bulunuyor.

BAĞ-KUR ve SGK emeklileri arasında fiyat farkının olmasının yanı sıra işçi ve memur statüleri ile emekli olan kişilerin emekli maaşlarında da farklılıklar bulunuyor. Bu yüzden emeklilik hesaplaması yaparken, öncelikle emekli olunan kurumun dikkate alınması gerekiyor. Kesin bir netlik olmaması ve kafa karışıklığına yol açan bir emeklilik sistemine sahip olmamız nedeniyle, birçok emekli adayı emekli olursam kaç para maaş alırım? Sorusuna cevap arıyor.

Emekli Olursam Ne Kadar Maaş Alırım?

Emekli olursam kaç para maaş alırım? Sorusuna cevap vermek için yapılacak emeklilik maaş hesaplaması için, bazı etkenlerin dikkate alınması gerekiyor. Çünkü bu etkenler, emeklilik maaşının ne kadar olacağı konusunda belirleyici rol oynamaktadır. Buna göre hesaplama yaparken dikkate alınması gereken kriterler şunlardır;

  • Emekli olmaya hak kazandığınız tarih
  • Sigortanızın ilk olarak başladığı tarih
  • Sigorta kapsamında çalışılan toplam süre
  • Hak edilen yani yatırılan sigorta prim gün sayısı

Emekli Maaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?

SGK kapsamında hizmet vermiş emekli adayları, aylık emeklilik hesaplamalarını internet üzerinden kolaylıkla yapabilme imkânına sahiptirler. Özellikle SGK kapsamında uzun çalışanlar, aylık hesaplamalarını çıkarmak isteyebilirler.

 Geçmişte oldukça zahmetli olan hesaplamanın internet üzerinden hatta SGK resmî sitesinden yapılabilir olmasa, adaylara önemli kolaylıklar sağlamaya başladı.

Hesaplama yapmak isteyen kişiler SGK resmî sitesi olan https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ adresinden hesaplama aracını kullanarak, kolaylıkla hesaplamalarını yapabilirler. Linke tıklayıp SGK’nın resmi adresine giriş yaptıktan sonra SSK Sicil Numarası, T.C. Kimlik Numarası, Doğum tarihi, nüfusa kayıtlı olduğu il ve baba adı gibi belirtilen alanlara bilgilerini doğru bir şekilde yazıp, “Sorgula” butonuna tıkladıktan sonra emekli aylıklarını kolaylıkla hesaplayabilirler.

SGK’lı çalışan emekli adayları için Emekli olsam kaç para maaş alırım? Sorusunun cevaplarından biri de SGK emekli adaylarının kullanabilecekleri, SGK Emekli maaşı hesaplama robotudur. SGK’lı çalışansanız ve ne kadar emekli maaşı alırım? Sorusuna cevap arıyorsanız, yine SGK resmi internet sitesinde yukarıda bahsedilen işlemleri yaparak, emekli maaşınızı hesaplayabilirsiniz.

4A hizmet statüsünde yer alan çalışanlar, alacakları maaşın hesaplamasını SGK sitesi üzerinden veya e-devlet portalına giriş yaparak portal üzerinden yapabilirler. 5510 sayılı yeni yasayla birlikte SGK kapsamına alınan 4/A statüsünde çalışanlar, e-devlet portalına giriş yaptıktan sonra arama kısmına SGK veya Sosyal Güvenlik Kurumu yazıp aratarak 4A emeklilik kaydı ibaresine tıkladıktan sonra emekli olduklarında ne kadar maaş alabileceklerini buradan görebilirler.

BAĞ-KUR Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

BAĞ-KUR emekli maaşı hesaplaması yapmak için yine e-devlet sistemi kullanılabilir. Sisteme giriş yaptıktan sonra kimliğinizi doğrulayıp, Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasından BAĞ-KUR seçeneği seçip ardından tarım ve esnaf gibi seçenekleri de seçerek, sorgulama butonuna tıklayın.

Bu yöntem ile 5400 günün altında hizmeti bulunanlar için hesaplama yapılamamaktadır. Ekranda alacağınız maaşın hesaplanıyor olması, hesaplanan tutarı alacağınız anlamına gelmemekte olup sadece bilgi almanızı sağlamak üzere tasarlanmıştır. Hesaplama aracının sorunsuz çalışması için, sizden istenilen bilgilerin mutlaka doğru girilmesi gerekmektedir.

Maaş Hesaplamalarında Yıl Farkları

Emekli maaşı hesaplanması için emekli adaylarının emekli sandığına göre değişik uygulamalar mevcuttur. Alacakları maaşlar gibi, sandığa özel farklı unsurlarda hesaplamaya etki etmektedir.

Hesaplamalar 2000 yılı öncesinde emekli olan SSK çalışanları 2000 yılının öncesi, 2000 yılı sonrası için 2000 sonrası olarak tanımlanmaktadır. 2008 yılı öncesinde veya sonrasında sigorta şartını taşıyanlar ise 2000 öncesi ve sonrası şeklinde tanımlanmakta ve 3 ayrı şekilde hesaplanmaktadır. 

SSK’lı kişilerin alacakları emekli aylıklarının hesaplanışı şu şekilde olmaktadır;

2000 yılı ve öncesinde çalışma hayatına başlayan emekli adaylarının maaşlarının hesaplanması, gösterge sistemindeki verilere göre hesap edilir. Şayet emekli olacak kişinin prim gününün toplam çalışması gereken süreden fazla olması halinde, bu fazlalığa göre alacakları emekli maaşı da fazla olmaktadır. Yani 2000 yılından önce çalışılan fazla gün sayısına göre alınacak maaşın, 2000 yılı sonrasına göre daha fazla olması söz konusudur.

1990- 2000 yılları arasında çalışma yapan kişilerde gün boşluğunun olması durumunda, asgari ücrete göre prim ödenmiş adayların alacakları maaş ise diğer maaşlara göre biraz daha az olacaktır. 

2000-2008 yılları arasında kalan kişilerin maaşları çalıştıkları dönemde belirtilen TÜFE, gösterge ve katsayı sistemine göre belirlenmektedir. 2008 yılının Ekim ayından sonrasında ise maaşlar, ayrı bir şekilde hesaplanmakta ve maaşların 3 ayrı hesapla birleştirme yapılarak hesaplamanın yapılabilmesi söz konusudur.

Daha basitleştirilmiş şekliyle ifade edilecek olursa; 

4A kapsamında maaş hesaplanmasının yapılması durumunda, 3 dönem ayrı şekillerde hesaplanır ve alınacak emekli maaşı ortaya çıkar. Buna göre 4A kapsamında 2000 yılından önce çalışan emekli adayların maaşlarında aylık bağlama tutarı ve kat sayı hesaplaması yapılması gerekir. Ayrıca gösterge sayısı da hesaplama için dikkate alınmalıdır. Hesaplama yapılırken 1 yılın önceki değeri dikkate alınmalıdır.

 Kişinin yıllık aldığı maaş, gösterge rakamı için hesaplanır. Emekli olunduğunda alınacak maaş, son yıl maaşının toplamı ve 10’a bölünmesi şeklinde hesaplanmaktadır. 4A kapsamında çalışmış kişilerde katsayı değeri, 12.000 olarak dikkate alınır. Emekli maaşı hesaplaması için aylık bağlanma oranında ise, %60 değer dikkate alınır. 

Emekli maaşı hesaplanırken aylık bağlanma oranı, gösterge rakamı ve katsayı çarpımı bulunmaktadır. Emekli olsam kaç para maaş alırım? Sorusunun cevabı bu şekilde hesaplamayla biraz karışık olduğundan, şartları sağlayan emekli adaylarının SGK web sitesi veya e-devlet üzerinden hesaplama yapmaları daha net sonuca ulaşmaları açısından faydalı olacaktır.

 


HABER ETİKETLERİ emekli olunca kadar alırımemekli maaşı hesaplamaemekli maaşı hesaplamasıbağkur emekli maaşı hesaplaması

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama