Fitch Türkiye’nin kredi not görünümünü negatife çevirdi

Fitch Türkiye’nin kredi not görünümünü negatife çevirdi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings Türkiye’nin kredi notuna dair bir güncelleme yaptı. Türkiye’nin kredi notu “BB-“ olarak teyit edilirken durağan olan not görünümü negatife çevrildi.

Fitch yaptığı açıklamada "döviz rezervlerinin tükenmesi, zayıf para politikası, negatif reel faiz oranları ve kısmen güçlü kredi teşviğinin tetiklediği yüksek cari açığın dış finansman risklerini artırdığı" yönünde görüş bildirdi. 

Açıklamada ayrıca Türkiye’nin kredi notunun “BB-“ teyit edildiği bildirilirken not görünümünün durağandan negatife revize edildiği bilgisi paylaşıldı.

Geçmişten gelen ekonomik dalgalanmalar, zayıf dış finansman, siyasi ve jeopolitik riskler, yüksek enflasyon gibi faktörlerin kredi notunda etkili olurken notu destekleyen faktörler ülkenin ılımlı düzeydeki kamu ve hanehalkı borcu, kişi başına düşen gayrisafi yurtiçi hasıla ve iş yapma kolaylığı, canlı bir özel sektöre sahip geniş ve çeşitlendirilmiş ekonomi oldu.

Ayrıca yapılan açıklamada Türkiye ekonomisiyle ilgili ön görüler de yer aldı. Ülke ekonomisinin 2020 yılında yüzde 3,9 daralmasının beklendiği kaydedilirken 2021’de ise yüzde 5,4 büyüme öngörüldü.


HABER ETİKETLERİ türkiye kredi notutürkiye kredi notu 2020ülke kredi notu

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama