Otomotiv satışlarının arttığı tek ülke Türkiye

Otomotiv satışlarının arttığı tek ülke Türkiye

Tüm dünyada koronavirüs salgınının en fazla etkilediği sektörlerden biri de otomotiv sektörü oldu. Fakat otomotiv pazarında salgının etkileri diğer Avrupa ülkelerine kıyasla Türkiye’de daha az hissedildi. 2020 yılının ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine göre otomotiv satışları Avrupa’da sadece Türkiye’de arttı.

Avrupa otomotiv sektörü daraldı

2020 yılının ilk 6 ayında otomotiv sektörü tüm Avrupa pazarlarında daraldı. Avrupa otomotiv pazarı yılın ilk yarısında bir önceki yıla göre yüzde 38,9 azaldı. 2020 yılının ilk yarısında Avrupa otomotiv pazarında sadece 6 milyon 11 bin 918 adet satış gerçekleşti.

Sadece otomobil pazarındaki veriler göz önünde bulundurulduğunda bu dönemde düşüş yüzde 39,5 oranında oldu. Hafif ticari araç pazarında ise daralma yüzde 33,8 oranında oldu.

En büyük düşüş Hırvatistan’da

En fazla düşüş yüzde 52,4 ile Hırvatistan’da gerçekleşti. Hırvatistan’ı yüzde 50 ile İspanya ardından da yüzde 48,2 ile Portekiz izledi.

Almanya’da otomotiv pazarı yüzde 33,9 Fransa’da ise yüzde 37,3 oranında daraldı.

Tek artış Türkiye’de

Avrupa’daki bu rakamların aksine Türkiye’de satışlar arttı. Türkiye’de bu süreçte yüzde 30,2 artış gerçekleşti. Son gelişmelerin ardından Türkiye Avrupa’da satış sıralamasında 6. Ülke konumuna geldi.

 


HABER ETİKETLERİ otomotiv satışlarıavrupa otomotiv satışlarıtürkiye otomotiv pazarıavrupa otomotiv pazarı

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama