Tapu Harcı Nedir?

Tapu Harcı Nedir?

Tapu harcı yapılan satışlarda gerçekleştirilmesi gereken en önemli husustur. Tapu harcı hem alıcı hem de satıcı taraftan tahsil edilen bir tapu hizmet bedelidir. Tapu harcını ödemeden yapmış olduğunuz satış onaylanmaz. Eğer bir mülkünüz var ise ve satmak istiyorsanız satış sırasında bu ödemeyi yapmak zorundasınız. Tapu harcı yaptığınız satış tutarının %4 ödenerek gerçekleşmektedir.  

Tapu Harcı Ödemesi Nasıl Yapabilirim?

Tapu harcı ödemelerinizi ilerleyen teknolojide yapmanız artık eskisinden daha kolay hale gelmiştir. Tapu harcınızı e-devlet üzerinden veya Gelir İdaresi Başkanlığının yapmış olduğu resmi internet sitesinden de yapmanız mümkündür. Bunun yanı sıra anlaşmalı bankalar ve Vergi dairesinden de yapabilirsiniz. Bu sürecin başlaması için mülkünüzün bağlı olduğu tapu müdürlüğünden randevu alarak müdürlüğün sizden talep ettiği evraklarla beraber gitmeniz yeterlidir. Başvuru yapıldıktan sonra satış işlemleri için size bir randevu verilir. Bu süreç sizlere SMS olarak bildirilir. Bu süre zarfında ise tapu harcınızın hesaplanması yapılır ve buda sizlere SMS olarak bildirilir. SMS ile size bildirilen tarihte müdürlüğe iki tarafında kimlikleriyle beraber giderek satış işlemlerini tamamlamış olurlar. 

Eğer ödemeyi e-devlet üzerinden yapacaksanız şu adımları izlemelisiniz.

  • E-Devlet kapısına T.C ve Şifrenizle girdikten sonra arama bölümüne “Tapu ve Kadastro Harç ve Döner Sermaye Sorgulama” yazmanız gerekmektedir.
  • Sonrasında DÖNER SERMAYEÖDEME seçeneğini seçmelisiniz.
  • Bir sonraki adımda ise E-TAHSİLAT SERİ NUMARASINI yazarak kontrol yapmalısınız.
  • Kredi kartınız yada hesap kartınız olmak zorundadır.
  • Son olarak hiçbir sorun çıkmaz ise ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Tapu Harcını Kimler Ödemek Zorundadır?

Tapu harcını hem satan taraf hem de mülkü alan taraf öderler. Ödeme oranları belirli zamanlarda farklılık göstermelidir. Burada net bir orandan bahsedersek yanıltmış oluruz sizleri bu ödeme mülkün sahibi tarafından belirttiği fiyatın üzerinden bir yüzde alınarak belirlenmektedir. Ücret hem alıcı hem satıcı tarafından ödeniyor fakat söyle bir durum var alıcı ve satıcı aralarında anlaştıkları zaman bu tutarı tek kişi ödeyerek satış işlemini başarıyla gerçekleştirebilir. Eğer 2 tarafta birbirleriyle anlaşamazlar ise bu tutar hem alıcı hem de satıcı tarafından tahsil edilmek zorundadır. 


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama