TÜVTÜRK araç muayene ücretleri tepki çekiyor

TÜVTÜRK araç muayene ücretleri tepki çekiyor

Özel aracı bulunan vatandaşların iki yılda bir gerçekleştirmesi gereken muayene için yüksek ücretler talep edilmesi vatandaşlardan tepki görüyor. Sosyal medyada birçok kullanıcı TÜVTÜRK’ü fahiş fiyatlar talep ettiği gerekçesiyle eleştiriyor.

TUVTÜRK 2020 muayene ücretleri

2020 yılı araç muayene ücretleri cep yakıyor.  Otobüs, kamyon, çekici ve tanker için araç muayenesi 462,56 TL, otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıtlar için araç muayenesi ise 342,20 TL, egzoz gazı emisyon ölçümü ise 80 TL. 

Kısacası özel aracınıza iki yılda bir yaptırmanız gereken muayene ücreti egzoz emisyon ölçümüyle birlikte toplamda 422 TL’yi aşıyor. Bu ücret otobüs ve kamyonlarda 544 liraya yükselirken motosikletler için ise 174 lira muayene ücreti talep ediliyor.

Üstelik bu ücretin tahsili yalnızca nakit olarak kabul ediliyor ve kredi kartıyla herhangi bir ödeme yapılamıyor. 10 dakikalık bir işlem için yüksek rakamların talep edilmesi sosyal medyada vatandaşlar tarafından tepki görüyor. 

Araç muayenesi gecikme ücreti ne kadar?

Aracınızın muayenesini geçerlilik tarihinden sonra yaptırdığınız zaman ceza ödemek durumunda kalırsa.  Muayenenin son geçerlilik tarihinden itibaren geçen her ay için muayene ücretinin %5’i kadar gecikme cezası tahsis ediliyor. 

Muayeneniz bir gün dahi gecikse %5 ceza ödemek durumunda kalırsınız. Geçen her ay için bu ceza katlanarak artmaktadır. Aracınızın muayenesinin ne zaman biteceğinden emin değilseniz TÜVTÜRK’ün internet sitesinden geçerlilik tarihini öğrenebilirsiniz.

Araç muayene randevusu nasıl alınır?

TÜVTÜRK araç muayene randevusu kolay bir şekilde TUVTÜRK’e ait www.tuvturk.com.tr adresinden ücretsiz bir şekilde alınabiliyor. İnternet sitesinden randevu alamayanlar için 0 850 222 88 88 numaraları çağrı merkezi numarasından da haftanın 6 günü randevu alınabilmektedir. 

Araç muayenesi için gerekli evraklar nelerdir?

Araç muayenesini gerçekleştirebilmek için bazı belgeleri yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Bu evrak ve koşulların biri ya da fazlası eksik olduğu durumlarda ise aracınızın muayenesi gerçekleşemeyecek ve tekrar randevu almanız gerekecektir. 

Ruhsatınızı unutmayın!

Aracınızın ruhsatı randevu esnasında mutlaka yanınızda bulunmalıdır. Ruhsat ya da onun yerine geçen “Geçici araç tescil belgesi” yanınızda değilse aracınızın muayenesi gerçekleştirilemeyecektir.

Vergi ya da ceza borcunuz bulunmamalıdır

Arabanızın vergisinin ödenmemiş olması, HGS ya da OGS’lerden kaçak geçiş borcu olması muayenenizin gerçekleşmesine engel teşkil edecektir. Muayene gerçekleşmeden önce muhakkak bu borçları ödemeniz gerekmektedir.

Zorunlu trafik sigortası devam ediyor olmalıdır

Muayenenin sorunsuz bir şekilde tamamlanabilmesi için aracınıza zorunlu trafik sigortası yaptırmış olmanız şarttır. Poliçenizin bulunmaması ya da süresinin dolması durumunda muayene yapılamayacaktır.

Egzoz emisyon ölçümü yapılmış olmalı

Egzoz gazı emisyonunun kontrolü araç muayeneye girmeden önce yapılmalıdır. Bu ölçümün yapılmamış olması ağır kusur olarak kabul ediliyor ve trafik kontrollerinde ceza alırsınız. 

Bu kontrol TÜVTÜRK istasyonlarında ücreti karşılığında randevu alınamadan yapılabilmektedir. 

Muayenenin gerçekleşmesi için araçta hangi ekipmanlar bulunmalıdır?

Aracınızın muayenesinin tamamlanabilmesi için eksiksiz bir ilk yardım çantası, üçgen reflektör, yangın söndürme cihazı ve stepne aracınızda mutlaka bulunmalıdır.  


HABER ETİKETLERİ 2020 araç muayene ücretleriTÜVTÜRK araç muayene ücretleriaraç muayene randevusuaraç muayenede gerekli ekipmanlararaç muayene gecikme cezası

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama