Yabancılar pandemi döneminde de konut alımına devam etti

Yabancılar pandemi döneminde de konut alımına devam etti

Koronavirüs salgını yabancılara konut satışına olumsuz etkide bulunmadı. Son  4 ayda yabancılar ülkemizden 20 bin konut aldı. 

Yabancılara konut satışında tarihin en yüksek kasım ayı rakamına ulaşıldı. Kasım ayında yabancılar 4 bin 962 adet konut satın aldı.

Yabancıya konut satışlarında yılın ilk çeyreğinde 2019 yılının aynı çeyreğine göre yüzde 14 artış yaşanmıştı. Nisan, mayıs, haziran ve temmuz aylarında ise bir önceki yılın aynı dönemine göre satışlar düşük seyretmişti.

Ağustos ayıyla birlikte satışlar yeniden hız kazandı. Eylül ve ekim ayında rakamlar geçtiğimiz yılın aynı döneminin rakamlarının üzerine çıktı. Kasım ayında salgına rağmen 4 bin 962 konut satışı gerçekleşti, 4 aylık dönemdeki toplam satışlar ise 19 bin 382 adet oldu. Son 4 ayda yabancıya konut satışları yüzde 21 arttı.

En çok İstanbul’dan aldılar

Yabancılar en çok İstanbul’dan ev aldı. 2019 yılının kasım ayında İstanbul’dan 1.885 konut satın alan yabancılar bu yılın kasım ayında 2 bin 443 adet konut aldı. İstanbul’un ardından yabancıların tercih ettiği iller Antalya, Ankara, Yalova ve Bursa oldu.

Kasım ayında en fazla Iraklılar Türkiye’den konut alırken, Iraklıları İranlılar ve Ruslar izledi.


HABER ETİKETLERİ yabancı konut satışlarıyabancı konut satışıyabancılara konut satışı

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama